ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

12-то издание на Бледския стратегически форум в Словения

Ирина Цонева от Ирина Цонева оператор: Илия Иванов
A+ A-
Чете се за: 01:06 мин.
По света

Борбата с тероризма, мигрантската криза, глобалния контрол върху ядрените оръжия, климатичните промени са част от темите в дневния ред на Бледския стратегически форум. 12-тото издание на ежегодното събитие в Словения е под надслов „Нова действителност". Във форума участва вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Какви промени и компромиси трябва да бъдат направени в свят, изправен пред ежедневие изпълнено с терор, тежка мигрантска криза, нелегален трафик на хора, тотално погазване на човешки права и на върховенството на закона в името на по-добро бъдеще за всички хора - трудният отговор на тези въпроси ще търсят в Блед държавни и правителствени лидери, външни министри и представители на международни, регионални и граждански организации, като и на академичната общност и медиите от десетки държави в Европа, Съединените щати, Азия и Африка.

      Франс Тимерманс - първи зам.-председател на ЕК: Всички държави в света, ние лидерите но и обикновените граждани трябва да обединим усилията си в борбата срещу глобалния тероризъм, нелегалната миграция и всички останали кризисни въпроси на нашето ежедневие.

      Без активен диалог и осигуряване на върховенство на закона при взимането на стратегически решения, глобалните проблеми ще се задълбочат, а няма да бъдат преодоляна бе категоричен пред форума словенският президент Борут Пахор. Тази негова позиция бе подкрепена и от Федерика Могерини.

      Федерика Могерини - върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността: Много сериозна тема, която ще обсъждаме тук е свързана и с бъдещето на Западните Балкани и с това как всички ние бихме могли да помогнем страните в тази част на Европа да напреднат още повече в своето развитие.

      Като съществен приоритет на предстоящото ни председателство на Европейския съюз, тази тема ще бъде основен акцент и в българското участие тук на форума.

      Екатерина Захариева - вицепремиер по правосъдната реформа и министър на външните работи: Много се радвам, че за първи път от 11 години, като основен приоритет на европейската служба по външна политика е и Югозападни Балкани.

      Утре министър Захариева ще участва и в среща на външните министри от държавите членки на ПСЮИЕ, председателстван в момента от Словения.

      По традиция освен на политически теми, Бледският форум отделя внимание на "нощните птици". В няколко вечерни сесии представители на традиционни и нови медии ще обсъждат теми като фалшивите новини и дипломацията в социалните медии.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?