Бритиш петролиъм започна подмяната на фунията, която беше поставена върху петролния кладенец на дъното на Мексиканския залив. От него над два месеца изтича петрол след аварията на британската платформа.
Бритиш петролиъм започна подмяната на фунията, която беше поставена върху петролния кладенец на дъното на Мексиканския залив. От него над два месеца изтича петрол след аварията на британската платформа.
Сложната операция става с подводни роботи. Целта е да се сложи по-добра фуния, която да събира изтичащия петрол. Според експертите на компанията тя ще може да улавя много по-големи количества - до 80 хиляди барела на ден. Смята се, че това е много повече от количеството на изтичащия на ден петрол от повредения кладенец. Според оценките то е е между 35 000 и 60 000 барела. Старата фуния вече е остранена. Това означава, че на практика в идните 48 часа петролът ще тече безконтролно, докато бъде поставена новата фуния. След това обаче има надежди разливът да бъде овладян по-бързо.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Одити в БДЖ, НКЖИ и "Български пощи" разпореди министърът на транспорта Георги Пеев
Шок в цените по морето: 9 евро за таратор в Созопол, проверки за завишения в заведенията