По-скъпа Гражданска отговорност и нови точни правила при изплащането на неимуществените щети. Това очакват застрахователите да се случи до края на годината. Прогнозите са, че Гражданската отговорност ще поскъпне с около 20%.
По-скъпа Гражданска отговорност и нови точни правила при изплащането на неимуществените щети. Това очакват застрахователите да се случи до края на годината. Прогнозите са, че Гражданската отговорност ще поскъпне с около 20%.
В момента средната цена е 130 лева, което означава, че до януари вече може да струва над 150 лева. Увеличението се налага заради допълнителните резерви, които застрахователите трябва да заделят, за да покрият бъдещи събития. По неофициални данни под 80 % от регистрираните автомобили имат застраховка Гражданска отговорност. По закон тя трябва да обхване 90 % от колите.
Не е тайна, че българите плащат една от най-евтината Гражданска отговорност в Европа. Цената й на Стария континент обаче варира в широки граници.
Орлин Пенев, председател на Асоциацията на българските застрахователи: "В Балканския регион, както мога да го нарека, средната премия е приблизитнелно както нашата и може би малко повече. Изключение е Гърция, където е доста по-висока. Вървейки от Изток на Запад естествено цената върви нагоре, като примерно във Великобритания може да стигне до 1000 паунда годишно"
Гражданската отговорност покрива имуществените и неимуществени вреди, като физически наранявани и смърт. Докато щетите по автомобила се изплащат по пазарната им стойност от застрахователя, то сумите за пострадали хора трудно се изчисляват.
Орлин Пенев, председател на Асоциацията на българските застрахователи: "Неимуществените вреди са нещо съвсем друго. Колко струва един човешки живот трудно може да се каже. Колко струва една счупена ръка? Например в България могат да ви отсъдят 5000 лева, а в Италия да изплатят 100 000 лева. Няма никаква гаранция. Съдът в България няма специализирана практика и съдът решава, малко гледайки в тавана."
В момента и у нас се изготвя методология, по която да се изчисляват сумите за пострадали хора при пътни инциденти. Най-добрият опит в това отношение имат Италия и Испания, чиито практики проучваме. Според експерти в изчисленията трябва се вземат предвид фактори като възраст, месторабота, трудово възнаграждение, семейно и имуществено положение на пострадалия.
В момента максималната сума, която може да се изплати по тази застраховка за едно пострадало лице е 1 млн. лева, а за две и повече лица - 5 млн. лева.
Полина Карастоянова: "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Схема за източване на средства във водния сектор – нанесени са щети на 6 дружества
АЕЦ "Козлодуй" работи по график и произвежда над една четвърт от тока в страната
Пламен Абровски: Осигуряват се 170 млн. евро по бюджета на Държавен фонд "Земеделие"
Огън в Невада: Евакуираха десетки хиляди заради бързо разпространяващ се горски пожар
Протест на сливенските производители на праскови: Какви са техните искания?