ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Сърбия отново призована да сътрудничи с Хага

bnt avatar logo от Асен Инджиев - кореспондент на БНТ в Брюксел
A+ A-
Чете се за: 00:33 мин.
По света

Държавите-членки на ЕС поискаха от ЕК да даде мнение дали да започнат преговори със Сърбия за членство в съюза. Въпреки че това е част от стандартна процедура за всеки потенциален кандидат, на решението се гледа като на положителен знак за Белград.

сърбия отново призована сътрудничи хага
Държавите-членки на ЕС поискаха от ЕК да даде мнение дали да започнат преговори със Сърбия за членство в съюза. Въпреки че това е част от стандартна процедура за всеки потенциален кандидат, на решението се гледа като на положителен знак за Белград. Външните министри на ЕС, събрани в Люксембург, поставиха обаче и условия пред Сърбия за евентуално започване на преговори.

В заключителната декларация на срещата министрите записаха две условия, които Белград трябва да вземе предвид: първо, да бъде подобрен диалогът с Прищина за бъдещите сръбско-косовски отношения. Второ, министрите от евросъюза смятат, че „всяка следваща стъпка към членството на Сърбия в ЕС ще бъде предприемана от държавите в съюза единодушно, само след като е налице пълно сътрудничество на Белград с Трибунала за бивша Югославия.” Според мнозина това означава, че Сърбия може да се надява на преговори за членство само, ако открие, арестува и предаде в Хага обвинения за военни престъпления бивш военен лидер на босненските сърби ген. Ратко Младич.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?