Има 100-процентов ангажимент от страна на България да бъдат направени промени в междуправителственото споразумение с Русия за газопровода Южен поток, така че то да бъде съобразено с европейското законодателство. Това каза днес говорителят на външно министерство Весела Чернева във връзка с искането на Европейската комисия за ревизия на споразумението.
Русия е уведомена за налагащите се промени и се очаква преговорите по тях да започнат до няколко седмици, каза Весела Чернева. Така проектът ще отговаря на европейските изисквания за достъп и на компании извън Газпром и другите акционери в газопровода. Регламентът за това е влязъл в сила година след парафирането на споразумението през 2008, но още тогава европейската комисия е изразила забележките си към него, обясни Чернева.
Според нея, няма опасност от санкции, защото проблемът ще бъде изчистен много преди това. Ние не сме единствената страна с такъв договор, каза Чернева. Представител на ЕК е присъствал на преговорите по двете споразумения между газовите компании, подписани в София на 13 ноември, а неговите предложения са били подкрепени от българската страна и приети от Газпром. Чернева напомни, че споразуменията налагат подготовка на анализ за детайлите по тръбата и в зависимост от него България ще съобщи дали ще участва в проекта или не.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Одити в БДЖ, НКЖИ и "Български пощи" разпореди министърът на транспорта Георги Пеев
Без вода са два туристически района на Халкидики, където почиват много българи