Как се стигна до това уволнението на високо ниво, този път на държавен чиновник в сферата на културата? Оказва се, че Димитър Дерелиев е отстранен от поста заместник-министър след среща на премиера Бойко Борисов с кинодейци в Министерския съвет рано тази сутрин.
Екип на "По света и у нас" се свърза в един от присъствалите на срещата режисьорът Евгени Михайлов. Неговото впечатление е от разговора е, че досега премиерът и правителството са заблуждавани целенасочено за положението на българската киноиндустрия от страна на висшето ръководство на културното ведомство.
Мхайлов обяви, че е постигната договореност законите в сферата на културата да се изработват с участието на културните дейци, за да се промени визията за работа в тази област.
Евгени Михайлов ни разказа, че Бойко Борисов и министрите са били лъгани. За това колко пари реално получава киното, как се финансира индустрията, за международните награди на българските продукции и за броя на зрителите им у нас. Режисьорът подкрепи думите си с аргументи.
Евгени Михайлов - режисьор:
- Не е отразено в справките, които министърът на културата, зам.-министърът, директорът на Националния филмов център са представяли на заседанията на МС, на заседанията на бюджетната комисия, на министър-председателя.
Според Михайлов, досега премиерът не е бил наясно, че българските филми се субсидират основно по европейски проекти, че кинодейците не получават бюджетни заплати и че средствата от министерството на културата са само za част от реализацията им.
Евгени Михайлов - режисьор:
- Лъжа е и че българските филми, за които се дават пари се гледат от хиляда, две хиляди души, защото не се споменава в същото време, че само показването на същите тези филми по БНТ е дало възможност на 20 милиона зрители за последните 2 години да гледат българско кино и това е по данни на БНТ.
След днешната среща кинодейците все пак са удовлетворени. Те обаче няма да спрат протестите си, ако не се промени визията за индустрията и отношението към нея. Михайлов подчерта, че основното им искане не е за пари, а за ясни правила, които да не се нарушават от културното ведомство. Министърът на културата коментира срещата така.
Вежди Рашидов - министър на културата:
- Законите ги приема парламентът, а не Министерството на културата, така че никаква вина не мога да нося за нищо. Единствената ми вина е, че управлявам в криза, а бих искал всички сфери на културата да са щастливи.
Според кинодейците най-важният резултат от срещата е, че занапред условията и законите за работата им ще се обсъждат съвместно с тях.