ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Откриха още един дворец в Плиска, за какво е служила каменната арена

Хокей на лед и игри с животни са били едни от забавленията, организирани в средновековна Плиска.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Хокей на лед и игри с животни са били едни от забавленията, организирани в средновековна Плиска. Археолозите там откриха и лятна дворцова резиденция с трибуна, изцяло изградена от дърво. Какви графити са си драскали в 9-10 век и с какви животни са организирали борби в първата българска столица - разказват Мария Чернева и оператора Красимир Стоичков в поредицата "Пътуване в миналото".

      Съвсем до дворцовия център, точно пред каменната арена - учените очаквали да намерят всичко друго, но не и още един дворец.

      д-р Андрей Аладжов - р-л на археологическите разкопки: "Първоначално открихме основи за трибуни и след като продължихме да откриваме изкопи за стени и основи на носещи конструкции и вече реших, че не може да има такива трибуни на света".

      Изграден от дърво, дворецът отдавна е изгнил. Учените, обаче, ясно разчитат следите му в земята.

      д-р Андрей Аладжов: "В Плиска има един дървен период когато са строели масово по един такъв начин, ние мислехме, че този дървен период е бил само преди каменните градежи, но се оказа че синхронно съществуват и дървени и каменни градежи".

      В случая става дума за лятна резиденция с чардаци и трибуна, от която елитът наблюдава зрелищата на арената. Като игри, организирани по повод големи събития или победи. Камъните от арената подсказват и друга езическа употреба. Като ритуали за гадаене по кръвта на жертвеното животно.

      д-р Андрей Аладжов: "Още повече, че ние имаме тука доста намерени тризни - това са следи от жертвоприношения, погребани кучета без глави".

      В края на IX век, езически церемонии насред новопокръстена България - вероятно са свидетелство за опитите на Расате-Владимир да върне езичеството. След ритуалите, мястото е арена и за спорт.

      Мария Чернева: Футбол?

      д-р Андрей Аладжов: Може би футбол, може би хокей - намерихме една кънка от бедрена кост на говедо".

      Мария Чернева: Стига де!

      д-р Андрей Аладжов: Така че тук може да се залива с вода и да се карат кънки ако е студено".

      Мария Чернева: Хокей на лед?

      д-р Андрей Аладжов: "Да".

      Камъните стават арена и на друго занимание средновековни графити. Вероятно дело на скучаеща стража.

      д-р Андрей Аладжов: "Eто тук може да се види схематично човече, ето тук има едно ботушче много изящно, ето тук има една дама - играта дама която се повтаря на още 5 или 6 места. Този е един от най-интересните камъни и е наситен с различни символи - имаме над 5 вида различни кръстове. Това е модел, малък модел на църква".

      115 години след откриването на Плиска от Карл Шкорпил, голяма част от историята й още е под земята. Но дори и тази, добре проучена и описана, се налага сега да се разчисти и преоткрие за публиката. Като архиепископската резиденция, каменните саркофази и първото българско училище които до сега бяха скрити от 30 годишен буренак.

      Още по темата вижте в продължението в сутрешния блок "Денят започва".

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?