Работата на най-добрата клиника по изгаряния към "Пирогов" не спира с изписването преди дни на последния пациент, пострадал при публично самозапалване. В болницата ежедневно обработват случаи на тежки изгарания след битови и криминални инциденти.
Специалисти на световно ниво, хора със здрава психика и висока хуманност. Така описва колегите си доцент Мая Аргирова от клиниката по изгаряния към "Пирогов".
"Просто това е нашата работа, вършим си я така, като трябва да я вършим според нашата квалификация, компетентност, отговорност и човечност най-вече. При нас се изисква изключително голяма човечност" - твърди доц. Мая Аргирова от Детска клиника по изгаряния към "Пирогов".
Към професията си, която според нея не е типично мъжка, доцент Аргирова се ориентира по време на своята специализация.
"Пластичната хирургия не е само козметичната хирургия. Първоначално се бях ориентирала към обща хирургия, учих медицина, за да стана хирург и в последствие професионалният път се разви така, че станах пластичен хирург" - разказва тя.
В клиниката по Изгаряния на Пирогов работят и много млади специализанти, които участват в лечението и на най-тежко пострадалите пациенти.
"Трудоемко е, работят екипи както от хирурзи, така и от превързочни сестри, анестезиолози. Има гледки, които не са лицеприятни за обикновения човек, за нас са приемнливи и ние не гледаме с тези очи, гледаме през професионлания си опит и трябва да помогнем на съответния пациент и пострадал" - казва Константин Лозанов, специализант по пластична хирургия в "Пирогов".
След изгарянето пластичните хирурзи и рехабилитатори са тези, които връщат живота на пациентите, въпреки тежките травми. Всички те обаче настояват за кампании за превенция на изгарянията и повече средства за следоперативна рехабилитация.
Коледно ретро пътешествие в София: От днес тръгва безплатният "Коледен автобус"