ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Деца се натровиха с китайска храна

bnt avatar logo от Галя Пенчева
A+ A-
Чете се за: 01:03 мин.
У нас

4 момичета от  Професионалната гимназия по дървообработване в Русе са настанени в инфекциозното отделение на болницата със симптоми на хранително бактериално отравяне. Тийнейджърките вчера са яли ориз и спагети от китайски ресторант. Други две техни съученички са на домашно лечение. От дирекцията по безопасност на храните са взели проби от ястията и са затворили временно заведението.

деца натровиха китайска храна
4 момичета от Професионалната гимназия по дървообработване в Русе са настанени в инфекциозното отделение на болницата със симптоми на хранително бактериално отравяне. Тийнейджърките вчера са яли ориз и спагети от китайски ресторант. Други две техни съученички са на домашно лечение. От дирекцията по безопасност на храните са взели проби от ястията и са затворили временно заведението. От китайското посолство заявиха, че са шокирани от случая, но държат да уточнят, че заведението изцяло принадлежи на българи и се управлява от тях.

Мариела разказа, че през голямото междучасие си поръчали спагети и ориз.
Яли ги на пейките пред училището.

"И някъде след около 20-тина минути ни се появи повръщане, гадене, виене на свят и болки в корема", каза Мариела Миткова.

„Едната от храната, спагети, е била - с подлютен сос. Детето, което е яло
първо, миналия срок боледува от апандисит. Това ми даде сигнал, стреснах
се много”, сподели класната ръководителка Мирела Иванова.

От Регионалната здравна инспекция са направили проверка и казаха, че в
същия час от ресторанта храна са си взели десетки русенци.

„Те са 27 порции ориз със зеленчуци, 33 порции са били спагети. Нито един
от другите консуматори не се е оплакал, че има някакъв проблем”, заяви д-р Маргарита Николова – директор на РЗИ – Русе.

Ресторантът, в който се предлага китайска храна, временно е затворен от дирекцията по безопасност на храните. От заведението казаха, че редовно дават порции за изследване и до сега не е имало проблеми.

"По принцип не би трябвало да има зараза, защото постоянно се правят проби. Можем да докажем с протоколи", категорична беше Павлина Цанкова – служител в китайския ресторант.

От болницата съобщиха, че днес оплакванията на момичетата вече са отшумели и те се чустват по-добре.

„Ако беше станало по-голяма бела примерно, не дай боже... Пускам гражданско дело. Пускам гражданско дело срещу собственичката на ресторанта", увери Николай Стефанов – баща на Мариела.

Проби от храната и персонала в заведението са изпратени в лаборатория в
Шумен. Резултатите се очакват до дни.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?