ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Родното агнешко в трудна конкуренция с по-евтиния внос

Чете се за: 00:54 мин.
У нас

Овцевъди от Добричко настояват държавата да разреши директните продажби в търговската мрежа. Фермерите очакват фалити, ако субсидиите спрат и не се гласуват законодателни промени, които да стимулират развитието на животновъдството у нас.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Руска и Илко Миткови от добричкото село Дебрене се занимават с животновъдство от 8 години. Отглеждат около 400 овце и 200 агнета. Бизнесът им обаче не върви, защото вносът на агнешкото месо от Румъния и Нова Зеландия подбива цените на родното производство. Собствениците на магазини го предпочитат заради ниската му доставната цена. Клиентите също го купуват, защото е евтино, въпреки че е по-некачествено от българското.

      “Това е един от най-големите проблеми. Нашата държава няма да спре да допуска такива грешки, които да рефлектират върху нашия бизнес. И е крайно време хората да разберат, че трябва да се купуват български стоки. И не само агнешко, и всичко друго, за да можем да се развиваме и ние", каза Илко.

      За да бъде конкурентен на пазара той е принуден да продава агнешкото месо на посредници за около 6 лева килограм. Тази цена обаче не покрива разходите за отглеждане на животните и той работи без печалба. Недоволства, че докато месото стигне до магазина се оскъпява двойно, без да има причина за това.

      “За да оцеляваме, ние под 6 лева продадем ли, значи ние работим на загуба. Ние няма смисъл да продаваме, да произвеждаме. Аз и на 8, и на 10 лв мога да продавам, ама то няма да върви, няма кой да го купува”, обясни Илко.

      Затова фермерът иска законодателни промени, които да му позволят да продава своята продукция без посредници.

      ”Много ни ограничават с тези наредби, с тези изисквания. Нямаме достъп до пазарите, ако трябва да отида във Варна да продавам или на друго място те ме ограничават”, каза Илко.

      Фермерът е убеден, че след очакваното орязване на субсидиите през тази година бизнесът му вече няма шанс да оцелее.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?