ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Балотаж на изборите за президент на Хърватия

Чете се за: 00:36 мин.
По света

Двама кандидати за президент в Хърватия отиват на балотаж. След вчерашните избори най-много гласове получиха бившият премиер Зоран Миланович и досегашният държавен глава Колинда Грабар-Китарович.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Кандидатът на опозиционната Социалдемократическа партия Зоран Миланович получава 29.5% от гласовете при преброени 99 на сто от бюлетините.

Въпреки водещия си резултат, той ще се изправи на балотаж срещу дясноцентристкия кандидат и настоящ президент Колинда Грабар-Китарович от управляващата Хърватска демократична общност.

Зоран Миланович, кандидат за президент на Хърватия: През следващите две седмици ще убеждавам всеки, когото го е грижа за Хърватия, да гласува. Можем да бъдем добро и солидарно гражданско общество. Искам страна на равноправни хора.

Колинда Грабар-Китарович печели 26.7%, сочат данните на Централната избирателна комисия на Хърватия.

Колинда Грабар-Китарович, президент на Хърватия и кандидат за нов мандат: Заставам пред вас и ви моля да ми се доверите, като гласувате за мен. Призовавам всички да гласуват за една по-добра Хърватия на балотажа.

Трети остава независимият кандидат Мирослав Шкоро с 24,4% от гласовете.

Тъй като нито един от кандидатите не е получил над 50 процента, първите двама с най-много гласове отиват на балотаж. Така на 5 януари един срещу друг ще се изправят Зоран Миланович и Колинда Грабар-Китарович.

Свързани статии:

Екзитпол от изборите в Хърватия: Бивш министър-председател води първия тур
Екзитпол от изборите в Хърватия: Бивш министър-председател води първия тур
Опозиционният кандидат на социалдемократите и бивш премиер Зоран...
Чете се за: 00:16 мин.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?