Висшето военноморско училище във Варна замразява приема на студенти за специалността “Речно корабоводене”. Причината е регламент на Морска администрация, който позволява компетентност за речен капитан да се придобива и въз основа на практически опит, каквато е и европейската практика.
Според началника на Висшето военноморско училище кап. I ранг Боян Медникаров търсене на речни капитани има. Заради добрата си подготовка много от тях лесно намират работа в западноевропейски фирми. Придобиването на компетентност за речен капитан на базата на практически опит обаче демотивира младите хора.
"Образование и практика е правилният подход. Все повече и повече се усложняват някои типове речни кораби. Очевиден е фактът, че тези сложни технически съоръжения не могат да бъдат управлявани от хора със средно образование", коментира капитан I ранг проф. Боян Медникаров – началник на ВВМУ във Варна.
Икономическата криза и ниското заплащане също допринасят за отлива от специалността “Речено корабоводене”.
"Според мен, в българските компании, които работят по река Дунав, заплатите на речните капитани са твърде ниски. Те не са съизмерими със заплатите на морските капитани", уточни капитан Медникаров.
Кризата в кораборемонтния бизнес и добива на горива са довели до замразяването на още две специалности - “Технология на кораборемонта” и “Океанско инженерство”. При нужда от специалисти в тези сфери Висшето учебно заведение има готовност да започне обучение на студенти.