В студиото на "Още от деня" вицепремиерът Томислав Дончев коментира темите от извънредното заседание на кабинета в събота. За да няма дисперсия в борбата срещу корупцията, а оттам и размиване на отговорностите, решението е в консолидацията на институциите, които атакуват това явление. Необходимо е обаче и да се формира обществена нетърпимост към корупцията, иначе тази борба ще бъде трудна.
Относно войната по пътищата Дончев заяви, че "не бива да позволяваме да губим толкова българи във войната по пътищата".
"Няма как с една "вълшебна" мярка да се реши проблема. Дончев посочи като един обратен ефект- колкото повече се подобрява състоянието пътища, той не става по-безопасен, а води автоматично до повишаване на скоростта, която е един от рисковите фактори за катастрофи. За мен голямата тема е качеството на контрола. Като нямам предвид само човешкия фактор, а плътна покриваща територията на цялата републиканска пътна мрежа система за видеонаблюдение", каза виципремиерът.
Томислав Дончев уточни, че не става въпрос за предприемане на мерки с кампаниен характер, а действия в рамките на следващите години.
- Кой разследва корупцията по високите етажи на властта?
"Отговорът е в конституцията и законодателството, което оформя функциите на съдебната система, също и това което регулира работата на МВР. Дончев поясни, че не е имал време да се запознае с доклада на БОРКОР, където се казва, че ресорните органи са зависими, некоординирани и безотговорни., но заяви, че БОРКОР е час от целия корпус институции, които трябва да се борят с корупцията, без значение на кое ниво се намират. Намеренията са неговия капацитет да бъде интегриран в единен орган, който да се бори с цялата корупция независимо дали на високите, средните или ниските етажи", уточни той.
За да няма дисперсия в борбата срещу корупцията, а оттам и размиване на отговорностите, решението е в консолидацията на институциите, които атакуват това явление. Необходимо е обаче и да се формира обществена нетърпимост към корупцията, иначе тази борба ще бъде трудна.