Нови препоръки на Европейската комисия към България за подобряване на икономическата среда. Основните са свързани с подобряване на събираемостта на данъците в сектора на горивата и пазара на труда, увеличаване на надзора в застрахователния и банковия сектор и увеличаване на инвестициите в науката. Препоръките са свързани с отчета на последното шестмесечие в целия евросъюз.
България остава сред страните с най-ниски доходи - над 32,8% от населението е в риск от социално изключване. Разликата между доходите на най-богатите и най-бедните също е сред най-големите в Евросъюза - 7,7 пъти, отчита Брюксел.
Валдис Домбровскис, зам. -председател на Европейската комисия: Европейската икономика е в много по-добро състояние от това, в което я заварихме, седем години непрекъснат растеж, инвестициите са възстановени, публичните финанси растат, заетостта е на рекордни нива, създадени са около 12 милиона работни места.
За съжаление тези числа не са валидни за всички държави в общността, някои от европейските страни не успяха да се възползват от добрите икономически години - да създадат необходимите финансови буфери и да направят необходимите реформи.
Общо отправените препоръки към България са 31 и засягат главно икономическата и социалната политика. Специално внимание Европейската комисия обръща на липсата на достатъчно инвестиции в наука, недостатъчно доброто образование, значителния брой на децата, които напускат училище.
Пиер Московиси, еврокомисар по икономическите и финансови въпроси: Днес комисията трябва да направи допълнителни усилия, за да бъдат отстранени някои лоши практики от икономиката и обществото ни. Нашите препоръки са твърдо за по-големи мерки срещу прането на пари в някои държави като Дания, Естония, Латвия, България, Малта и Швеция.
Освен това, впечатление на комисията са направили бавните реформи в публичния сектор, лошото управление на държавните компании и бавното изпълнение на целите за постигане на енергийна ефективност. Брюксел препоръчва на България за засили контрола в банковия и застрахователния сектор, да отстрани забавянето при изграждане на трансевропейските жп трасета и пътища и да увеличи парите за здравеопазване.
Специална част в този доклад от европейската комисия е свързана с нередностите в застраховката зелена карта и забавянето при приемането на системата за поощряване на изрядните шофьори бонус-малус.