ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какви ще са икономическите последици за Европа без споразумението с Иран?

Чете се за: 00:53 мин.
По света

Европейските лидери държат на споразумението с Иран и ще работят то да бъде запазено. Какви стъпки смята да предприеме европейската дипломация и какви последици за европейския бизнес би имало връщането на санкциите срещу Иран? Вижте прякото включване от Брюксел на кореспондента ни Десислава Апостолова.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Евросъюзът е готов да оспори пред Световната търговска организация всяко едностранно действие, което вреди на европейските компании, и ще отговори подобаващо, заяви Франция. Според Париж Съединените щати се превръщат в световна икономическа полиция.

      Брюно льо Мер - министър на икономиката на Франция: Икономическите последици за нас ще са големи. Говорим за инвестиции от петролната компания "Тотал", фармацевтичната "Санофи", както и от "Рено", "Пежо" и "Еърбъс". Напомням, че Франция утрои положителния си търговски баланс с Иран.

      Берлин е в контакт с американската страна за максимална яснота по икономическите последици.

      Олаф Шолц - министър на финансите на Германия: Ще се опитаме да направим всичко по силите си, така че европейските компании да бъдат засегнати възможно най-малко.

      Търговските си интереси в Иран увери, че ще защитава и Великобритания. Решението на Тръмп създава натиск върху авиационната индустрия от двете страни на океана. Иранските поръчки са за над 38 милиарда долара във вид на 200 самолета - 100 от "Еърбъс", 80 от "Боинг" и 20 по-малки от френско-италиански производител.

      Вики Прайс - икономист: Има два проблема: Първо дали ще бъдат засегнати иранските поръчки за "Боинг", вероятно - да. Второ - какво ще стане с поръчките на "Еърбъс", защото някои части идват от Съединените щати, а всичко с американски произход за реекспорт в Иран попада под контрол.

      "Еърбъс" е по-уязвим от "Боинг" при ширококорпусните модели с две пътеки между седалките на фона на спада в световното им търсене. Евентуална загуба на иранските поръчки ще влоши и равносметката за "Еърбъс" за 2018 г. много повече, отколкото за "Боинг", а за инвеститорите новите поръчки са мерило за доверието на самолетния пазар.

      Свързани статии:

      ​ЕС е твърдо решен да спаси ядреното споразумение с Иран
      ​ЕС е твърдо решен да спаси ядреното споразумение с Иран
      ЕС е твърдо решен да спаси ядреното споразумение с Иран, дори и след оттеглянето на САЩ. Това заявиха в първите си реакции върховният представител по въпросите на външните работи на ЕС Федерика Могерини, германският канцлер Меркел, френският президент Макрон и британският премиер Мей. Вижте прякото включване на кореспондента ни в Брюксел Десислава Апостолова.
      Чете се за: 01:13 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?