Първата по рода си галерия с произведения на незрящи и хора със затруднено зрение откриха в Пловдив. Новото културно пространство дава възможност за социализация и подкрепа за творците.
This is a modal window.
Галерията, разположена в подлез „Археологически", представя образци на модерната живопис и керамични изделия. Сред творците е и самоуката художничка Кета Петрова от Пловдив, за която рисуването е основна част от ежедневието.
Кета Петрова, художник: Имам възможност да покажа нещата на живо. На живо като се разгледат са по-въздействащи са по-въздействащи, по-добре са, аз по принцип с масло рисувам с пръсти, но температа ползвам шпакла и една четка
Картините са на художници от пет града в страната, а керамичните изделия са изработени в грънчарската работилница на Националния център за рехабилитация на слепи. Създаването на галерията е по проект на рехабилитационния център и е финансирано по европейска програма.
Александрина Костова, Национален център за рехабилитация на слепи - Пловдив: Ние от много години досега се опитваме да направим изкуството достъпно за хората със зрителни увреждания по най-различни начини. Да покажат, че хората с увреждания са пълноценни граждани.
За галериста Жорж Трак смисълът на културното пространство е да направи разпознаваеми за обществеността творците със затруднено зрение.
Жорж Трак, галерист: Един такъв проект със своята социална значимост е точно пример, как трябва да се отнасяме към различните от нас.
В галерията ще се провеждат и събития в пълна тъмнина, в които всеки посетител ще може да усети предизвикателствата на живота с липсващо зрение.