Омбудсманът Мая Манолова стартира Кампания за отпадане на таксите за предучилищните групи в детските градини. Тя предлага промени в Закона за предучилищното и училищно образование. Целта е държавата да поеме таксите за храна в предучилищните групи. В момента на много места в страната те се плащат от родителите.
В Шумен такса за предучилищни групи е въведена през 2012 г. Година по-късно е отменена от съда след жалба от родител. През 2017 г. два закона са променени и общината отново въвежда такса.
Иван Капралов - омбудсман на Шумен: Според мен е задължително, след като се въвежда задължителна предучилищна подготовка от страна на държавата. Държавата на 100% да изплати тези пари,за да не се отварят тези дупки в общинския бюджет.
Таксата в Шумен е 25 лева. Предучилищни групи в общината посещават 3 хиляди деца. Половината са освободени от такса, защото са от бедни семейста.
Гергана Христова: Не сме виновни за това, че на някого не му се работи и му е по-лесно така да казва,че няма от къде да вземе и няма как да плати.;
Цветелина Филипова: Както би трябвало да получават всички детски надбавки. Така би трябвало да не бъдат разделяни и относно таксата.
От кметството в Шумен обясниха, че освобождаването от такси на бедните семейства е законова философия и е определено с нормативни актове. По данни на омбудсмана Мая Манолова в 12 общини няма такси за детска градина. В други 13 безплатни са само предучилищните групи.
Мая Манолова - национален омбудсман: Целта на кампанията е да убедим изпълнителната, законодателната и местната власт, че трябва да положат усилия за максимален обхват на децата в предучилищните форми и за отпадане на таксите в в тях.
Средната такса за предучилишните групи е около 30 лева.Посещават ги над 110 хиляди деца.Таксата може да отпадне , ако държавата осигури 30 милиона лева, твърдят ескперти.