ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ново увеличение на цените на природния газ, парното и топлата вода от юли

Чете се за: 01:48 мин.
Икономика

Природният газ, токът, парното и топлата вода ще поскъпнат от юли - прогнозира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране. Иван Иванов присъства на среща на председателите на енергийните парламентарни комисии на страните от ЕС в София. Срещата е част от българското европредседателство. Репортерът ни Цветелина Катанска беше на срещата и тя ще ни каже какви са основните констатации и кога ще може да говорим за поевтиняване на газа, а не за поскъпване?

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Десет години след последната газовата криза, която засегна сериозно и България, все още не са взети достатъчно мерки за предотвратяване на подобни кризи. Днес от Брюксел изнесоха и двете основни причини за това - първо, цените на газа в Източна Европа остават по-високи от тези в Западна и второ липсват алтернативни трасета, по които природния газ да стига до България. Така например, над 90% от природния газ у нас е внос от един единствен източник - Русия. Именно заради поскъпването на руския газ, се увеличават и цените на тока, природния газ, парното и топлата вода от юли.


      ;

      Държавната газова компания Булгаргаз поиска увеличение на цените на газа от 1 юни с близо 16%. Причините посочени от дружеството са две - поскъпване на руския газ заради високите цени на петрола и повишаване на котировките на долара спрямо еврото.

      Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране: Ако цената на суровия петрол се задържи на тези нива, това води до поскъпване първо на течните горива, което всички български потребители на бензин и дизел го констатират когато зареждат своите автомобили, но заедно с това ще се повиши цената на природния газ за тези дружества и крайни битови потребители, които консумират природен газ директно, както разбира се и цената на енергийните продукти на когенерациите - българските топлофикации, които произвеждат топлинна и електрическа енергия.

      Според изчисленията на експертите, ако цената на синьото гориво скочи с 16%, това би увеличило цената на парното и топлата вода с между 7 и 10 на сто, а на тока с близо 2%.

      Иван Иванов: Комисията за енергийно и водно регулиране няма механизъм да промени цената на един енергиен носител, в случая на природния газ, когато той е изцяло вносен и който с тази цена идва на границата на България.

      Според разчетите на Брюксел цената на синьото гориво за целия източен регион включително и България остава много по-висока от тази в Западна Европа.

      Катарина Сиков-Магни: Ние все още сме зависими в значителна степен от един източник на доставка на природен газ, което води до по-високи цени за потребителите, както за гражданите така и за бизнеса. Даваме си сметка, че ако този регион има достъп до природен газ на сравними цени с тези в Западна Европа, могат да се спестят 4 млрд. евро годишно.


      ;

      Намаляване на цените от Брюксел очакват едва след изграждане на нова газова инфраструктура и доставката на газ от друг източник - Азербайджан. Подобни са очакванията и на българския енергиен регулатор.

      Иван Иванов: Това ще създаде именно една здравословна конкуренция между доставчиците на природен газ между северното и южно направление и това може да доведе до понижаване на цената на природния газ за българските потребители, надяваме се това нещо да се случи за България през 2020 г.

      Окончателно решение за новите цени на газа ще бъде взето в края на юни след обсъждане в енергийния регулатор.

      ;

      Министър Петкова обяви от Русия, че до броени дни нейното министерство е готово да внесе проект, с който да предложи на Народното събрание ново начало на проекта "Белене". Освен френската "Арева", която тя обяви днес, че е препотвърдила интереса си, интерес имат най-голямата китайска ядрена компания и Европейската инвестиционна банка.

      Свързани статии:

      Още от деня: За и против проекта АЕЦ Белене- Явор Куюмджиев и Георги Касчиев
      "Още от деня": За и против проекта АЕЦ "Белене"- Явор Куюмджиев и Георги Касчиев
      Белене трябва да се построи, категоричен е Явор Куюмджиев. При всички положения изгодата е нещо, което трудно може да бъде оценено днес. Ако погледнем развитието на енергетиката на страната - процесите в нея вървят десетилетия напред се знае какво ще се случи, обясни той.
      Чете се за: 00:15 мин.
      България вдига мораториума за строителството на АЕЦ „Белене”
      България вдига мораториума за строителството на АЕЦ „Белене”
      България вдига мораториума за строителството на АЕЦ „Белене”. Премиерът Бойко Борисов съобщи в Стара Загора, че до седмици правителството ще внесе в парламента предложение проектът за втората атомна да бъде размразен.
      Чете се за: 00:36 мин.
      Как се образува една прогнозна месечна сметка за парно?
      Как се образува една прогнозна месечна сметка за парно?
      Всички месечни сметки на потребителите на "Топлофикация - София" от 1 юни 2014 г. до днес се образуват съгласно разпоредбите на наредбата за топлоснабдяване, където са описано стъпките, които дружеството трябва да спазва при образуването на прогнозните месечни сметки. Това каза в пряко включване за "Денят започва" Елизабет Павлова, пресаташе на "Топлофикация - София", която обясни как точно се пресмята една сметка и припомни, че от април 2017 г. цената на тока е увеличена с близо 24%. Тя обясни драстичните сметки за парно през март с формулата, по която те се изчисляват - на база миналогодишното потребление.
      Чете се за: 00:18 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?