ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Таван на социалните помощи на годишна база предлага вицепремиерът Каракачанов

Чете се за: 01:14 мин.
У нас

Да се въведе таван на социалните помощи на годишна база и в рамките на 3 години да се съборят ромските гета. Това са част от предложенията, заложени в концепция за интеграция на ромите, която вицепремиерът Красимир Каракачанов представи пред Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Образование, труд и спазване на закона. Накратко това са трите стъпки за решаване на ромския проблем според вицепремиера Красимир Каракачанов. По думите му до сега за 10 години са похарчени над 815 милиона и половина лева за интеграция.

      Красимир Каракачанов - вицепремиер по обществения ред и сигурността и министър на отбраната: И ефектът, както виждате, е нулев.

      Но според вицепремиера Томислав Дончев тези пари не са похарчени само за ромите, а за различните уязвими групи. И подчерта, че мерки с ясен етнически профил почти няма. Затова сега концепцията на ВМРО е изцяло посветена на ромите.

      Основен инструмент за интеграция са социалните помощи. Но не раздаването им, а спирането. Сред идеите са да се губи правото на помощи например при отказ от преквалификация и започване на работа, ако се демонстрира скъп начин на живот, несъответстващ на статута "социално слаб" или ако малолетни раждат деца.

      Красимир Каракачанов: Тази част от населението на България, която смята, че законите не важат за нея, че чуждата собственост е възможно да бъде тяхна, че чуждият живот, здраве или достойнство нямат значение, да бъдат научени, да бъдат възпитани да спазват законите и да уважават другите свои съграждани.

      Каракачанов подчерта, че престъпността и ниското образование не се наблюдават само при ромите. А според образователното министерство не може да се твърди, че до сега нищо не е направено.

      Деница Сачева - зам.-министър на образованието: Това, което успяхме да направим - именно да се върнат почти 40 хиляди деца в клас, от които повторно отпадналите са около 2 500, но с 400 от тези 2 500 продължаваме допълнително работа. Децата, които отпаднаха миналата година за първи път са 3 пъти по-малко от тези, които отпадаха досега.

      Според неправителствени организации, които се занимават с ромския проблем, концепцията на ВМРО е дискримнинационна и в нея няма мерки, които реално да обещават положителна промяна.

      Ася Добруджалиева - Фондация "Подслон за човечеството" (Хабитат България): Информацията, която тук е дадена, е изключително семпла и твърде много популистка. Няма конкретика, няма анализ, няма реална информация.

      То просто няма дългосрочна визия в този документ.

      Освен това не са съгласни да се правят негативни заключения за всички роми. А и се опасяват, че е по-вероятно документът да доведе до повече напрежение, отколкото до интеграция.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?