Родители, бивши и настоящи възпитаници на Математическата гимназия в Русе излязоха тази вечер на протест. Те недоволстват от предложението на Регионалното управление на образованието да съкрати приема след седми клас от пет на четири паралелки.
This is a modal window.
По данни на Регионалното управление на образованието в Русе, през предстоящата учебна година седмокласниците ще са с 600 по-малко. Тази негативна демографска картина налага да бъдат съкратени паралелки от различни училища-както професионални, така и с природен и хуманитарен профил-смятат експертите. Те се мотивират и с това, че държавната политика е насочена към развитието на професионалното образование.
Протестиращите и колектива на Математическата гимназия в Русе обаче твърдят, че съкращаването на една паралелка е безпринципно.
Димитър Миленков, родител: Със сигурност доста деца ще бъдат лишени от възможността да учат в Математическата гимназия. ... Има други методи и способи да се предизвика интереса към професионалните училища.
Явор Маринов, бивш възпитаник: Имам три деца, които искам да учат в това прекрасно училище. Аз съм учил там и ценя образованието, което сме получили...Аз самият съм собственик на фирма-търся различни кадри, различни специалисти и високото образование е безценно.
От община Русе, на чието финансиране разчита Математическата гимназия, преди ден се обявиха „за” намаляването на паралелките. Те заявиха, че тази стъпка е трябвало да стане преди години.
Министърът на образованието Красимир Вълчев коментира ситуацията с намаления прием в гимназиите след седми клас във Враца и Русе.
Красимир Вълчев- министър на образованието: От гледна точка на пазара на труда позициите, които изискват професионално-техническо образование днес са с по-високо заплащане, отколкото позициите, които изискват висше образование-в едни и същи предприятия.”
Същата позиция заемат и директорите на професионални гимназии в Русе, които разпространиха днес отворено писмо. В него те казват, че след срещи с 3 работодателски организации в региона е решено да се увеличи приема в професионалните училища. Това се налагало „от спешната необходимост от работна ръка в различни промишлени сектори“.