Горски пожари изпепелиха 90% от канадското селце Литън в Британска Колумбия, където тази седмица отчетоха температурен рекорд 49,6 градуса по Целзий. Само за денонощие в западната канадска провинция са възникнали 62 нови огнища, които съпътстват безпрецедентна гореща вълна в района, взела десетки жертви. Подобно е положението и от другата страна на границата в американските щати Орегон и Вашингтон, където на места бяха измерени рекордни стойности от над 46 градуса по Целзий.
Поне 1000 са евакуираните заради горски пожари в Британска Колумбия. За 15 минути са изгорели 90% от Литън с население 250 жители, на 260 км североизточно от Ванкувър. Пламъците се движат със скорост 10 - 20 км/ч, разпалвани от суша, горещина и силни ветрове.
За пет дни Британска Колумбия е регистрирала 486 смъртни случая при 165 в нормални условия. Жертвите, свързвани с високите температури във Ванкувър, са 65. В града са отворени 25 климатизирани помещения. Дори нощните температури в Британска Колумбия са с два градуса над обичайните летни през деня.
Канада и Орегон отчитат температурни рекорди над всяка стойност, измерена в Лас Вегас, Невада в средата на пустинята Мохаве. Това е безпрецедентно и изключително събитие, каза Зике Хаусфадър - климатолог.
Жертвите на жегата в Орегон са 60, в щата Вашингтон - 20.
Горещите вълни в северозапада на САЩ и Западна Канада ще продължат да се повтарят, но климатичните промени ги правят много по-екстремни, изтъкват климатолози.
Дори с магическа пръчка утре да сведем нашите емисии до нула, температурите няма да се върнат на равнищата от 70-те, 50-те или 90-те години. Можем обаче да задържим подобни екстремни събития да се случват веднъж на 100 години, а не на всеки 20 или 10, допълва климатологът.
Сегашното явление съвсем не е кратко. Зоната на трайни горещини продължава да се разраства и достига до арктическите ширини.