ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Продължава търсенето на черния леопард - проверяват...
Чете се за: 03:27 мин.
Тръмп: Примирието между Израел и Иран вече е в сила
Чете се за: 01:37 мин.
Иран и Израел са се споразумели за прекратяване на огъня,...
Чете се за: 03:00 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Александър Томов се завръща в европейския рали шампионат

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:00 мин.
Спорт

Календарът включва пет ралита на асфалт и три на макадам.

Александър Томов рали
Снимка: Пресслужба
Слушай новината
00:00
00:00

Българският рали пилот Александър Томов (навигатор Димитър Спасов, Renault Clio Rally3) ще се състезава през новия сезон в европейския рали шампионат (ERC).

През 2025 година сезонът в ERC включва 8 ралита, които стартират в началото на април с испанската асфалтова надпревара „Сиера Морена – Кордоба“. Календарът включва пет ралита на асфалт и три на макадам.

През миналата година Томов демонстрира отлична скорост в състезанията от ERC, в които участва, като той започна сезона с Peugeot 208 Rally4 и продължи с Clio-то, което е със задвижване 4х4 и с него той участва в изключително оспорвания клас ERC3.

„През 2024 записахме някои силни резултати – в Унгария бяхме близо до подиума в нашия клас ERC4, а на рали „Барум“ също бяхме в челото, но вече в ERC3, но и в двата случая отпаднахме заради повреда – обясни Томов. – Но натрупахме ценен опит. В рали „Рома Капитале“, където миналата година карахме за втори път стигнахме до 4-о място в клас ERC3, като битката беше по много интересни и технични етапи.“, добави пилотът.

Като подготовка за новия сезон Томов и Спасов стартираха в снежното рали „Ковасна“ в Румъния в началото на февруари. В хода на отсечките двамата записаха едно второ и трето място в генералното класиране в битката с екипажи с автомобили от по-силния клас RC2. Едно от излитане от трасето ги свали от 3-о място в генералното класиране до 29-а позиция след четвъртата отсечка, а след това до финала двамата успяха да се изкачат до 12-ото място в общото подреждане и спечелиха първото място в своя клас RC3.

През тази седмица Томов и Спасов ще се готвят в Румъния за рали „Сиера Морена-Кордоба“, като са подбрани трасета, сходни на тези в Испания и в тима очакват Алекс да навърти поне 300 тестови километра. Екипажът ще наблегне на скоростта и преодоляването на обратните завои – две от особеностите на испанските отсечки са точно бързите участъци и обратните завои, за които прецизното спиране е много важно.

Александър Томов и Димитър Спасов заминават за първия кръг от Европейския рали шампионат в края на месеца – ще пътуват до Севиля и оттам за Кордоба.

Последвайте ни

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?