ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Българският клас на Олена от Украйна

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:40 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Мнозина от Нови Искър вече познават Людмила и дъщеря ѝ Олена - две бежанки, избягали от войната в Украйна, намерили спасение на улица "Светлина". Сега малката Аля, както наричат на галено Олена, отива на училище.

      Часът по математика е любимият на Олена. Нейната учителка Ангелина Филипова ѝ помага. Украинското момиче се учи да бъде сред нови хора.

      "Тя е добричка, не е конфликтна, притеснителна. Вижда се, че преживява доста от нещата и не ги споделя. Дори да я питаш – вижда се, че е преживяло това дете доста", разказва Ангелина Филипова.

      Срещнахме Аля и майка ѝ преди месец. Тогава бяха отчаяни и уморени. Нямаха връзка с бащата на Аля. В момента той продължава да е част от териториалната отбрана на родния им град Житомир. Връзката с него е трудна. Липсват си. Людмила се тревожи за роднините си.

      "Сега нямам връзка с майка ми, защото тя живее в район, в който мобилната връзка е много лоша. Мъжът ми е на пост близо до Житомир и от време на време имаме връзка с него. Роднините ни са живи и здрави, но съседното село е обстрелвано. Има много загинали хора", сподели тя.

      171-о основно училище "Стоил Попов" е едно от първите училища в България, приело украински бежанец. Ангелина Филипова разказва, че децата са посрещнали много топло осемгодишната Олена.

      "Посрещнахме я. Някои деца ѝ подариха букети, картички", разказва Елеонора Маджaрска.

      "Много вълнуващо, всички започнаха да ѝ помагат, понеже тя не разбира много български език", добавя Християн Петров.

      Даниела Деянова учи Аля на български. Заедно се опитват да преодолеят езиковата бариера. Така се опознават все по-добре.

      "Аз лично я приех с голямо желание, защото на първо място съм майка, след това и учител и смятам, че трябва да протегнем ръка на такива семейства, които са оставили дом и родина, и трябва да свикват с живота в друга държава, далече от своя дом", каза учителката.

      Вижте повече в репортажа на Анита Миланова

      Гледайте още от "Панорама"

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?