Държавата търси начин да се бори с "фабриките за тролове", само че за момента няма държавен орган, който да има правомощия в тази посока. Това призна министърът на електронното управление Божидар Божанов.
Планира се в Министерството на електронното управление да се създаде звено за мониторинг и анализ на тенденциите за фалшиви новини както в социалните мрежи, така и в онлайн медиите, които се представят за новинарски.
Предвиждат промени и в Закона на ДАНС, за да има реална превенция и пресичане на дезинформацията.
На комисия, обсъждаща вътрешната сигурност, министър Божанов заяви, че още когато е започнала войната в Украйна, са се свързали с Фейсбук и тенденцията е отчетлива - неистински профили разпространяват фалшива информация.
"Наскоро и на мен беше изпратена фалшива новина относно смъртта на Путин", коментира Божанов.
На европейско ниво се забелязва и тенденцията истински профили на интелектуалци да бъдат докладвани като фалшиви и съответно премахвани.
Вторите осем F-16 се бавят до 2030 г., България настоява за ускоряване на доставката
Апелативният съд във Варна върна делото срещу кмета Благомир Коцев на прокуратурата
Огненият ад в Хърватия: Тежко остава състоянието на пострадали при големия пожар