This is a modal window.
Темпът на заразяване у нас следва всички норми, известни в целия свят. Благодарение на навременните мерки, предприети в страната, надеждата е, че този темп ще бъде много по-малък и по-продължителен. Това заяви в студиото на "Още от деня" директорът на "Александровска болница" проф. Костадин Ангелов. Той допълни, че това ще даде възможност да се подготви изцяло българската система и да се реагира адекватно.
Според проф. Асен Балтов, директор на УМБАЛСМ "Пирогов", е трудно да се прогнозира кога ще настъпи пикът на болестта. Той подкрепи мерките на оперативния щаб за борба с коронавируса и подчерта категорично, че благодарение на тях дневно случаите са не повече от 20.
Това означава, че те нарастват по-бавно в сравнение с кривата, която се вижда в Италия и в Испания. Забавянето на пика е добро за всички – най-вече за болниците, които ще могат да приемат болните, нуждаещи се от помощ и ще бъде направено най-доброто за тях.
Твърдението на президента Румен Радев, че липсата на кадри, капацитет и оборудване в болниците се компенсират с крайно рестриктивни мерки, които засилват напрежението и кризата, проф. Ангелов определи като неточно.
Той обясни, че държави като Италия и Испания имат много добро здравеопазване, но не са били готови за кризата.
"Няма нито една система на здравеопазването, която да е готова", посочи той и допълни, че мерките позволяват да се подготви нашата система така, че да се справим със ситуацията.
По думите му в момента няма време за такъв тип политика и такъв тип политическо говорене, защото битката е за човешкия живот, тя е нашата битка, другата битка я оставяме на политиците.
Проф. Балтов е категоричен, че дефицитите в България са за лечебни заведения.
"В "Пирогов" и ние направихме всичко възможно, за да поемем първите случаи, които, за съжаление, завършиха летално. Ние обаче бяхме подготвени".
Той допълни, че в момента в "Пирогов" се лекуват 10 пациента с коронавирус. 7 от тях са в средно тежко състояние. На 6 от тях се прилага новата терапия.
Трима са в тежко състояние, интубирани са и са на апаратна вентилация. Най-младият пациент е на 32 години, с двустранна пневмония, към подобрение.
Проф. Ангелов изтъкна, че подготовката в "Александровска болница" е започнала отдавна. В момента болницата разполага с 15 реанимационни легла и от днес е готова да приема пациенти за дихателна реанимация. В лечебното заведение има двама пациенти с доказана коронавирусна инфекция. Трима лекари, три сестри и двама санитари са в карантина заради инфекцията. Те се намират в клиниката по кожни заболявания.
Двамата гости в студиото благодариха за всички дарения, които влизат в употреба в борбата с коронавируса.
Препоръките към всички, които чувстват неразположения, е да си мерят температурата, да пият противовъзпалителни средства и да не се поддават на паника. При проблеми нека потърсят личния си лекар или РЗИ.
Ако неразположението им става сериозно, тогава те трябва да бъдат докарани до болница с екип на спешна медицинска помощ, оборудван с необходимите лични предпазни средства и по негова преценка.
"Не всеки пациент с температура, кашлица или хрема или болки в гърлото трябва да дойде в болница, а само тези, които имат затруднения в дишането", обясни проф. Ангелов.
Вижте целия разговор във видеото!