Над 5500 тона едрогабаритни и електрически отпадъци са извозени през миналата година само в Столичната община. В по-малките общини обаче все още няма система, по която регламентирано да се извозват такива отпадъци.
В община Стамболийски живеят малко над 23 000 души. Ако някой от тях реши да изхвърли развалената си кухненска печка или счупен диван обаче, не може да разчита, че е той ще бъде извозен.
Ако намерите голям диван или стар електрически уред, какво го правите?
"Не го взимаме, оставаме го, той е голям, как, не можем да го вдигаме. Ако ми трябва, си викам контейнера от БКС, няма проблем. За един диван не се вика контейнер. Ще го изгоря, ако трябва", каза работник в "Чистота".
Единственият вариант за регламентирано изхвърляне на електрически и едрогабаритни отпадъци в малката община се оказва платен. Да извикаш контейнер от общинското дружество по чистота БКС струва 50 лева първоначална такса, а окончателната зависи от количеството изхвърлен боклук.
В по-големите градове в България обаче има разработена система за безплатно извозване. Такъв е примера и от София.
"Гражданите подават заявка за събирането на това оборудване, има графици за събирането и в 7-дневен срок, съгласно графика от подаване на заявката организация по оползотворяване събира от посочения адрес", каза Лили Ангелова от дирекция "Управление на отпадъците" в Столична община.
Общинските фирми за почистване събират и едрогабаритните отпадъци до контейнерите. Подобна е системата и в Германия.
"Аз мисля, че пералня беше, която изхвърлях, и обаждаш се предварително и се уговаряте за дата, добре е всичко, без проблем върви", каза Мира Димова, Германия.
В България навлиза и практиката големите магазини за електроуреди да приемат стара техника и срещу нея да дават отстъпка за новата. Това обаче засега се прави кампанийно.
Автори: Гергана Гайдарова и Росица Колева