Европейската комисия е доволна от положителното развитие по темата "Шенген". Това стана ясно днес от думите на говорител на институцията, след като Виена изпрати в Брюксел предложението си за приемането на България и Румъния в така наречения "въздушен Шенген" срещу определени условия. Еврокомисията е готова да гарантира необходимата подкрепа, включително финансова, за да се стигне до приемането на двете страни в Шенген. От друга страна, Австрия дори не споменава времеви хоризонт за втората стъпка - приемането на двете страни в Шенген и по суша, което е далеч по- съществения момент. Решение за това едва ли ще има преди изборите в страната догодина през есента.
Европейската комисия смята, че има раздвиждане по Шенген в положителна посока.
“Радостни сме да видим, че нещата се раздвижват в положителна посока. Дискусиите обаче продължават и ЕК е готова да предостави подкрепа, ако това е необходимо. По отношение на изискванията на Австрия - за ЕК защитата на външната граница е ключов приоритет, нека това да бъде много ясно, и ние ще направим всичко необходимото за това финансиране да бъде на разположение. Що се отнася до Фронтекс, агенцията е готова да увеличи своята подкрепа, ако това е необходимо. И нека припомня отново нашата позиция, че България и Румъния са готови за пълно присъединяване към Шенген. Това е нещо, което повтаряме от 2011 година насам”, заяви Кристиян Виганд - говорител на ЕК.
Вътрешният министър на страната Герхард Карнер каза днес във Виена, че сега топката е в полето на Еврокомиисята. Според него, страната му е миналата в настъпление, след като една година е чакала да види по-добри резултати в опазването на външните граници на ЕС:
"Има три ясни точки в моето искане, а именно - значително засилване и подобряване на защитата на външните граници. Все още това не работи. Контролът по сухопътните граници между България и Румъния трябва да остане. И тези две държави трябва да приемат обратно търсещите убежище, особено тези от Афганистан и Сирия.”
Австрия иска увеличаване на финансирането за опазване на границата между Турция и България и утрояване на броя на служителите от Фронтекс - от 200 на 600. Според Карнер, предложението сега е масата и от Брюксел зависи дали Австрия се подкрепи първата стъпка - приемането на София и Букурещ в така наречения “въздушния Шенген”. За Виена в момента пълно приемане въобще не е на дневен ред.
“Някой ден - да, но не сега. Не мисля, че трябва да мислим за втората стъпка, преди да сме направили първата. Сега се нуждаем от тази първа малка стъпка за летищата. Това също е важно да икономиката, както те винаги подчертават”, каза още Герхард Карнер - министър на вътрешните работи на Австрия.
Преди окончателната развръзка по сагата Шенген, в следващите дни и Нидерландия трябва да представи позицията си за България.
Вижте повече в прякото включване на Десислава Апостолова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok