Лидерите на страните от Г-7 се ангажираха тази вечер да забранят или поетапно да прекратят вноса на руски петрол. Мярката е пореден опит на Запада да окаже натиск върху Владимир Путин заради войната.
Освен това, канадският премиер Джъстин Трюдо обяви нов пакет от военна помощ за Украйна. Трюдо е на посещение в Киев тази вечер с две от вицепремиерките на Канада - министри на финансите и външните работи.
"Тук сме, за да изкажем подкрепа за Украйна и народа ѝ. Посланието ни към президента Зеленски и украинците е: Канада винаги ще бъде рамо до рамо с Украйна", написа канадският премиер в Туитър.
I’m in Ukraine with @cafreeland and @melaniejoly today. We’re here to show our support for Ukraine and its people. Our message to President @ZelenskyyUa and Ukrainians is this: Canada will always stand shoulder to shoulder with Ukraine. More to come on our visit.
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) May 8, 2022
Междувременно - 60 души в украинското село Билохоривка се смятат са загинали след като местно училище беше поразено от руска бомба. Билохоривка е "гореща точка" на бойните действия през последната седмица. Евакуирани хора от Мариупол пристигнаха в Запорожие.
Украинските войници в обсадения комбинат "Азовстал" се зарекоха да се бият, докато са живи. Президентът Зеленски отново каза, че се търсят варианти да се изведат военните от комплекса.
Цените на стоките: Спад при повечето плодове и зеленчуци, и някои основни храни
Министър Илин Димитров: България е на последно място в ЕС по ръст на чуждестранни туристи според Евростат
Бившият енергиен министър Росен Христов: "Боташ" не е проблем, а неизползван договор
За летния сезон: Доставките на авиационно гориво за летищата в София, Варна и Бургас са осигурени
Забранява се вдигането на цени на стоки и услуги, без то да е икономически обосновано, в срок от 1 година
МВР удари "Калашниците": КПП-та в Ботунец, обиски и арести в цяла София (ОБЗОР)
Путин и Тръмп са разговаряли по телефона, американски пратеници скоро ще са в Москва
Сблъсъци и сълзотворен газ в Женева: Хиляди демонстранти против срещата на Г-7 (СНИМКИ)