This is a modal window.
Български гении по квантова физика и информатика са тазгодишните носители на наградата "Джон Атанасов" на президента, организирана за 18-та поредна година. Големият носител на тазгодишната награда е доктор по приложна физика Златко Минев от Университета Йейл, а подгласник - докторът по информационни технологии от Мюнхен Никола Чипев.
30-годишният доктор по приложна физика Златко Минев разрешава 100-годишен спор между бащите на квантовата физика Алберт Айнщайн и Нийлс Бор: случайни ли са квантовите скокове.
Доказах, че скокът може да се проследи, хване и обърне, преди да има пагубно въздействие, казва д-р Златко Минев.
Експериментът му променя основите на физиката и ще революционизира употребата на квантовите компютри.
Предложих и направих експеримент, считан за невъзможен в обозримото бъдеще, обяснява той.
Подгласникът му - 29-годишният Николай Чипев, постига световен рекорд за милиарди компютърни операции в секунда в сферата на молекулярната динамика.
Никола Чипев, доктор по информатика, Технически университет, Мюнхен: На два от трите най-големи суперкомпютъра в Германия проведохме изчисления на над 7000 сървъра, 670 терабайта RAM памет и проведохме първата в света симулация на над 20 трилиона частици при производителност над 1 петафлоп в секунда. Това прави един квадрилион операции.
Един петафлоп е един милион милиарда компютърни операции в секунда. Тоест - единица с петнайсет нули след нея.
В категорията "Вдъхновител и създател на таланти" награда получи акад. Кирил Боянов от БАН.
"Благодаря на всички вас, участниците в конкурса, за това, че независимо къде се намирате, вие не късате живата връзка с България", заяви пред младите учени президентът Румен Радев.
Награди за дебют и проекти с обществен принос получиха ученици и учители по математика и компютърни науки от страната - новите информационни гении на България.