В 3.00 часа тази нощ местим стрелките на часовниците с един час напред. Така преминаваме към лятното часово време.
В Пловдив една от емблемите на града - часовникът на Сахат тепе, вече е пренастроен, така че да продължи да показва точно времето. Трудната задача да сверява минутите и секундите е поверена на Георги Долчинков.
Часовникът на Дановия хълм, по-известен като Сахат тепе, е без циферблат. Уникалното устройство показва часа с камбанен звън.
"В 12.00 часа на обед и в 12.00 часа вечерта камбаната бие по 24 пъти, две минути след всеки кръгъл час възвестява изтичането на стария и пристигането на новия", казва Георги Долчинков.
Той вече 15 години се грижи времето на пловдивчани да бъде точно. Всеки понеделник и петък изкачва 50-те стълби на старинната часовникова кула, за да настрои ръчно сложния механизъм, което изисква огромна физическа сила.
"Тежестите се вдигат от 10 метра височина, едната тежест е над 120 кг, започвам да я навивам, за да го пуснем след това часовника", казва Георги.
Два пъти годишно обаче се налага Георги да излъже минутите и да превърти механизма с час напред или назад.
"Следваща стъпка трябва да го накараме да премине часа и да го подготвя за реалния час, съобразен с новото време", обясни Георги.
След редица технически манипулации започва сверяването на часовника.
"Часовникът вече е подготвен за новото лятно време", казва Георги.
А пловдивчани отдавна са свикнали да се доверяват на камбанния звън от часовниковата кула.
Така от стари времена до ден днешен часовникът на Сахат тепе продължава да отмерва времето с безупречна точност .
Автор: Таня Матева