Преразглеждане на забраната за женски консултации искат лекари. След удължаването на извънредното положение трябва да се осигури възможност за адекватно проследяване на бременността.
В момента по препоръка на здравното министерство, бременните могат да посещават гинеколог при спешни състояния или за задължителни високоспециализирани изследвания. Според медиците обаче това не е достатъчно.
Доц. Виолета Димитрова - ръководител на Клиника по патология на бременността, СБАЛАГ "Майчин дом": Трябва да бъде регламентиран един минимум от посещения при акушер-гинеколог. И също така трябва да бъде регламентирана възможността за дистанционно проследяване. В Израел на всяка бременна техните здравни каси са раздали по един апарат за кръвно налагане и достатъчно тест ленти за белтък в урината. И една част от женските консултации се провеждат чрез телефонен контакт. Пациентката сама си измерва кръвното, сама си измерва урината и се обажда на лекаря, който я следи.
Медицинските специалисти искат по-високи заплати: Дават 100 дни на новата власт, но са в протестна готовност
Доц. Мария Пишмишева: Хантавирусите не са нов COVID-19 и не представляват глобален риск
Звездите на Нидерландския балет Анна Циганкова и Гиорги Поцхишвили с първи гастрол у нас
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“