Макс Ферстапен спечели спринтовото състезание преди Гран при на Австрия във Формула 1

макс ферстапен спечели спринтовото състезание гран австрия формула
18:48, 01.07.2023
Чете се за: 02:52 мин.

Нидерландецът Макс Ферстапен спечели спринтовото състезание на пистата "Ред Бул Ринг" преди неделното Гран при на Австрия на същото трасе.

Световният шампион във Формула 1 завърши на първа позиция на мокрото трасе край Шпилберг, а втори остана съотборникът му в тима на Ред Бул Серхио Перес.

Ферстапен измина 24 обиколки за 30:26.730 минути, а Перес остана на 21.048 секунди зад него. Въпреки убедителната разлика, постигната за само 100 километра, след финала двамата съотборници влязоха в разгорещен спор, тъй като на старта едва не се стигна до сблъсък помежду им. Първоначално Перес взе предимство през стартиралия от полпозишън Ферстапен, но световният шампион бързо успя да си върне позицията, а на второ място изненадващо излезе германският ветеран Нико Хюлкенберг.

Пилотът на Хаас в крайна сметка не успя да удържи мястото си на подиума и финишира шести, а на почетната стълбичка се качи Карлос Сайнс-младши. Испанският състезател на Ферари остана на малко повече от две секунди зад Перес и на точно 23.088 секунди зад Ферстапен.

Между Сайнс и Хюлкенберг се вмъкнаха пилотите на Астън Мартин Ланс Строл (Канада) и Фернандо Алонсо (Испания), които водеха люта битка до последния завой с германеца за четвъртото място.

Буквално фотофиниш пък реши седмата позиция в крайното класиране, която носи две точки за генералното класиране. Тя бе заета от французина Естебан Окон от Алпин, който изпревари само с 9 хилядни от секундата британеца Джордж Ръсел с Мерцедес.

С място в топ 10, но извън зоната на точки, остана другите двама британци в състезателната колона - Ландо Норис от МакЛарън и Люис Хамилтън с Мерцедес.

В неделя, отново на пистата "Ред Бул Ринг", предстои същинското състезание.

В генералното класиране при пилотите лидер е Макс Ферстапен с 203 точки. Втори със 133 е Серхио Перес, а трети със 121 точки е Фернандо Алонсо. Място в топ 5 заемат още Люис Хамилтън със 102 точки и Карлос Сайнс-младши със 74.

Явор Гечев: Количествата зърно в Черноморския регион от Украйна и от Русия изместват българските пазари
Националите ни по волейбол до 21 г. сразиха Бразилия на приятелския турнир в зала "Левски София"