Всички родители в неплатен отпуск може да кандидатстват в Агенция "Социално подпомагане" за помощ от 650 лв. за едно дете и 975 лв. за две и повече деца в дистанционна форма на обучение. Парите се дават пропорционално за тези 10 дни, в които ще се затворят градините и училищата.
Това каза на брифинг в Добрич министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
Програмата "Запази ме“ също остава в сила. По нея се плаща 75% от осигурителния доход, а хората в неплатен отпуск запазват осигурителните си права. Заявления за помощта ще се приемат от 1 март, като очакванията са парите да бъдат изплатени около 15 април. През януари и февруари за тази мярка са отделени около 40 млн. лв., а сега за тези 10 дни ще са необходими още 6-7 млн. лева, обясни социалният министър.
Продължават и мерките 60 на 40 и 80 на 20, които могат да се ползват например в хотелите, където има частично затваряне, както и програмата "Родители в заетост“, при която държавата дава възможност на семействата сами да изберат човек, който да се грижи за децата им и му осигурява минимална работна заплата и осигуровки.
Министър Сачева допълни, че на този етап не се обмислят нови мерки или обединяване на съществуващите такива.
Скок в цените на превозите: Транспортният бранш с искания към служебната власт, но без решение
Трайчо Трайков: МС одобри дерогации за доставки по 10 процедури на оригинални части за АЕЦ "Козлодуй" от Русия
Отново работа от вкъщи? Предлагат се мерки за овладяване на енергийната криза
Цените на петрола започнаха да падат след обявяването на 10-дневна пауза в атаките срещу Иран