Два старинни документа - "Енинският апостол" и "Аргировият триод", бяха представени днес в Националната библиотека. Те бяха изложени пред публиката само за два часа, тъй като са изключително ценни.
Поводът е 1170 години от създаването на глаголицата, тъй като и в двата документа има запазени малки останки от глаголическата писменост. Тя е уникално творение на Константин-Кирил Философ, но с течение на времето е изместена от Кирилицата."Енинският апостол" е старобългарски паметник от 10-и - 11-ти век и най-старият кирилски паметник, съхраняван в България. "Аргировият триод"е от началото на 13-ти век, съдържа части от богослужебна книга и вероятно е пряк препис на по-стара глаголическа книга.
"У нас няма запазен нито един глаголически ръкопис, за съжаление тези, които изобщо са оцелели се намират в чужди хранилища на най-различни места по света. Но при нас, слава богу, са останали тези два ръкописа, от които специално Енинския апостол е много интересен, защото в него има съчетание от Кирилско писмо, вече утвърдено очевидно, но и елементи на глаголица, което подсказва, че много вероятно е правен по глаголически образец", обясни проф. Елисавета Мусакова от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Снимки: БТА