This is a modal window.
Напрежение и протести в Босна и Херцеговина ден преди очакваната присъда на лидера на босненските сърби Милорад Додик. Утре съдът трябва да се произнесе по делото срещу него за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. Додик заплаши да отцепи Република Сръбска от федерацията, ако присъдата е осъдителна.
Автобуси от Приедор, Требине, Вишеград и Биелина тръгнаха на протест към столицата на Република Сръбска - Баня Лука. Протест, който отново бие камбаната, че в Босна и Херцеговина отново може да се запали етническото напрежение.
"Огромен брой хора от Биелина решиха да отидат в Баня Лука и да дадат поддръжка за институциите, за институциите на Република Сръбска."
"Важно е да се чуе, че процесът срещу Милорад не е просто срещу Милорад, а срещу цяла Република Сръбска".
Процесът срещу Милорад Додик започна през февруари миналата година, утре са заключителните речи в съда на Босна и Херцеговина. Обвинен е за обнародването на два закона в Република Сръбска през 2023 година, с които се предотвратява изпълнението на решения на Конституционния съд на Босна и Херцеговина. И двата закона бяха блокирани от върховния представител германския дипломат Кристиан Шмит, който съблюдава спазването на Дейтънското споразумение, с което се слага край на войната през 1995 година. Ако бъде признат за виновен, лидерът на босненските сърби може да получи 5 години затвор и забрана за заемане на публична длъжност за 10 години.
Ден преди присъдата Додик нарече Шмит "султан и полубог, който управлява съдби и променя Конституцията на Босна и Херцеговина както си иска". Твърди, че процесът срещу него е политически и е подкрепян от Съединените
"Ако присъдата е "виновен", можем да очакваме парламентът да вземе съществени и важни решения", заяви Милорад Додик - президент на Република Сръбска.
Преди 10 дни на митинг по повод сръбския Ден на държавността в Република Сръбска Додик отново заплаши с отцепване и получи подкрепата на сръбския президент Александър Вучич.
"Република Сръбска е в капана на Босна и Херцеговина. Знам, че мнозина не им харесва да чуят това, но Република Сръбска трябва да започне процес на освобождение, защото няма да свършим добре в тази федерация", каза Додик.
"Разтревожен съм от ситуацията тук, защото знам, че срещу вас е в ход съдебно преследване. И се опасявам, че тези, които обслужват чужди интереси, ще вземат лошо решение", коментира сръбският президент Александър Вучич.
Според анализатори от Босна Милорад Додик се възползва от несигурността в Европа и неясните отношения със Съединените щати, а институциите на федерацията са прекалено слаби, за да му противодействат. А от Сараево предупреждават, че ако Европейският съюз остане пасивен и не поеме лидерска роля в региона на мястото на Съединените щати, рискуваме да се взриви мира на Западните Балкани.