Американският президент наложи 25% мита на стоки, които идват от държави с икономически връзки с Иран
Американският президент Доналд Тръмп наложи 25% мита на стоки, които идват от държави с икономически връзки с Иран.
Този ход ще засили натискът срещу Техеран още повече и на фона на навлизащите в трета седмица мащабни антиправителствени протести. В пост в социалната си мрежа Тръмп написа, че митата влизат в сила "незабавно", но без да обясни какво означава да се прави бизнес с Иран.
Китай, Ирак, Обединените Арабски Емирства и Турция са най-големите търговски партньори на Иран, напомнят анализатори. Новината за митата идва и след като Тръмп заплаши, че може да се стигне до американска военна намеса в Иран, ако Техеран не спре да убива протестиращи. Според говорител на Белия дом, "всички възможности са на масата".
Каролайн Левит, говорител на Белия: "Президентът ви каза снощи, че това, което чувате в публичното пространство от иранския режим е много по-различно от посланията, които администрацията получава по дипломатически канали. И смятам, че президентът е заинтересован да проучи тези послания. Но едновременно с това, президентът показа, че не се страхува да използва военни опции ако и когато го намира за необходимо, и никой не знае това по-добре от Иран."
Сенатът с резолюция срещу Тръмп: Започва евакуация на моряци от Ормузкия проток
Смъртен случай и осем пострадали фенове след мача на Йордания на Мондиал 2026
Вашингтон временно разреши продажбата на ирански петрол, размрази активи на Техеран за 12 млрд. долара
Бръснар от Лос Анджелис предлага безплатни прически по време на Световното по футбол
Литийно шествие с мощите на св. Йоан Кръстител тръгна от Созопол и стигна до остров Св. Иван
24-часова национална стачка в Гърция - какво трябва да знаят туристите?