Трети национален протест на пътностроителните фирми се проведе днес. Недоволните поискаха оставката на регионалния министър Виолета Комитова и се обявиха срещу спирането на всички плащания за извършена от тях дейност.
Протестът започна в 8.30 ч. сутринта пред регионалното министерство с основното искане - държавата да изплати над 800 милиона лева на пътностроителните фирми за извършената от тях работа.
"Нашите искания са да бъде осигурено плащане до края на годината на поне 600 милиона и разумна перспектива за изплащане на останалите средства", заяви Стефан Чайков, председател на УС на ББК "Пътища".
"Госпожа Комитова да се свърже с колегите си от Министерство на финансите и да разбере, че всеки месец има над 2 милиарда излишък и тя трябва да намери начин да ги разплати, както тези хора са намерили начин да свършат своята работа", бе категоричен и Георги Златев от ББК "Пътища".
Пътностроителните фирми поискаха оставката на министър Комитова
Протестът на строителните фирми продължи два часа пред регионалното министерство до момента, в който те разбраха, че в 10.30 ч. регионалният министър Виолета Комитова няма да отиде на тяхната среща. Това породи напрежение и те се преместиха пред Министерския съвет с искане за нейната оставка.
Министър Комитова обясни, че не е дошла на срещата, тъй като още снощи от браншовата камара "Пътища" са съобщили, че няма да дойдат собственици на фирмите, а само представители на камарата. Нейно изрично условие било, че очаква на среща собствениците на 21 пътни фирми. По отношение на протеста заяви:
"Аз не разбрах за какво протестират тези хора днес. Не съм сигурна, че всички хора, които идват пред МРРБ, са работници в тези компании, тъй като ние имаме сведения от Министерството на труда и социалната политика, че в строителния сектор няма съкратени работници, няма хора без заплати.
Комитова за протеста на пътностроителните фирми: В сектора няма хора без заплати
От регионалното министерство подозират, че днешният протест е показна акция, с цел да се нагнетява напрежение в обществото, да се насажда разделение, което не е заслуга на служебното правителство.
"И миналата, и по-миналата година фирмите са били в едно и също положение. Тоест, по същия начин са чакали едни пари, които не са ги имали нито в договори, нито в бюджета на държавата. След като и по-предишната година те са били в същото финансово положение - защо сега се протестира", попита заместник-министърът на регионалното развитие Иван Шишков.
От министерството заявиха, че дължимата сума на пътните фирми е над 900 милиона лева. Те ще им бъдат платени, но преди това канят собствениците на тези фирми на среща следващата седмица.
Протестиращите се заканиха да излязат пред Министерския съвет отново.