Сърбия и Германия са последните четвъртфиналисти на европейското първенство по баскетбол за жени

сърбия германия последните четвъртфиналисти европейското първенство баскетбол жени
Снимка: FIBA
08:28, 21.06.2023
Чете се за: 02:10 мин.

Сърбия ще продължи защитата на титлата си, а към четвъртфиналите на Евробаскет за жени продължи и Германия, като с това бе запълнен и Топ 8 на шампионата. Германия се класира в четвъртфинал на европейско първенство за първи път от 1997 г. насам.

Бундестимът се наложи над Словакия със 79:69 след сериозна доминация в подкошието. Първото полувреме бе по-равностойно, но след почивката вече Германия пое инициативата и дръпна с до 18 точки.

Мари Гюлих вкара 26 точки с 9 борби за успеха, 15 точки добави Леони Фибих. За Словакия Барбора Врезински отбеляза 18.

Много по-драматичен бе вторият за деня осминафинал, в който Сърбия успя в края да излъже Великобритания с 66:60.

Мачът премина през куп промени на водачеството, а разликата в нито един момент не стана повече от 8 точки. В по-голяма част от финалната четвърт Сърбия поддържаше преднина от 4-6 точки, но така и не успя до последно да се успокои. Сръбкините направиха и пропуски от наказателната линия в заключителните минути, за да останат шансове за противника.

По-късата ротация на Великобритания обаче се оказа фактор в края и така британките напускат надпреварата. 16 точки за Сърбия отбеляза Йована Ногич, по 10 добавиха Ивон Андерсън и Маша Янкович. 20 за Великобритания записа Теми Фагбенле.

Четвъртфиналите ще се изиграят на 22 юни (четвъртък). Унгария ще спори с Чехия от 13.15 ч., Белгия и Сърбия излизат в битка за Топ 4 в 16.00 ч., Франция ще играе с Черна гора от 19.00 ч., в късния мач от 21:45 ч. се изправят Испания и Германия.

Георги Иванов: Хора, дошли с намерение целенасочено да плюят против президента и против отбора, е тотална глупост