This is a modal window.
В понеделник американските демократи възнамеряват да задействат процедура за отстраняване от длъжност на президента Доналд Тръмп, заради ролята му в щурма срещу Капитолия на 6 януари.
До тази процедура се е стигало рядко в американската история и няма случай, в който да е била успешна.
Доналд Тръмп обаче може да стане първият американски президент, срещу когото процедурата е задействана два пъти.
Конгресът поиска да го отстрани по обвинения за злоупотреба с власт и възпрепятстване на дейността на Конгреса. Той беше оправдан от Сената на 5 февруари миналата година.
А първият президент, срещу когото е задействана процедура за отстраняване от длъжност е демократът Андрю Джонсън, оправдан от Сената на 26 май 1868 г.
Вторият президент - също демократ, е Бил Клинтън, който беше оправдан на 21 февруари 1999 г.
Белият дом разкритикува решението на демократите в Конгреса като "политически мотивирано".
Облаците над главата на Доналд Тръмп се сгъстяват в самия край на президентския му мандат. Председателят на Камарата на представителите на Конгреса Нанси Пелоси е решена да започне процедура за отстраняване, ако Тръмп не подаде оставка, а това не се очаква да стане.
Двама конгресмени са започнали да пишат законопроекта още на 6 януари, по време на нахлуването на привърженици на Тръмп в сградата на Капитолия. Той съдържа едно обвинение: "подстрекаване към бунт" и е подписан от 160 техни колеги. Според тях президентът е предизвикал със свои изявления незаконните действия на демонстрантите. Споменават се и опитите му да осуети утвърждаването на победата на Джо Байдън на президентските избори.
За жалост човекът, който упражнява изпълнителната власт, е побъркан, смахнат, опасен президент. Остават му няколко дни. Но той стори нещо толкова сериозно, че трябва да му се повдигне обвинение, категорична е Нанси Пелоси, председател на Конгреса на САЩ.
Конституционни експерти се съмняват, че процедурата за отстраняване на Тръмп може да се проведе в дните до 20 януари, когато ще встъпи в длъжност новият президент. Актът е по-скоро символичен, но мнозина го подкрепиха.
Мисля, че президентът Тръмп трябва да подаде оставка. Ако не се оттегли, трябва да бъде отстранен. Остават му само 13 дни, но не е в това въпросът. Въпросът е да заявим, че не търпим такова управление, смята Андрю Куомо, губернатор на Ню Йорк.
Срещу Тръмп се обвиха и негови съпартийци. Сенаторите Лиса Мърковски и Адам Кинзинджър го призоваха да се оттегли.
Новоизбраният президент Джо Байдън посочи, че отстраняването се решава от Конгреса, но добави:
Аз вече над една година казвам, че той не е годен да служи. Той е сред най-некадърните президенти в историята на Съединените щати, заяви Байдън.
Последният засега удар срещу Тръмп нанесе "Туитър", като деактивира за постоянно личния му профил в социалната мрежа. Аргументите са, че последните му съобщения представляват възхвала на насилието и има риск от нови подстрекателства. Лишен от основния си канал за общуване с близо 90 млн. последователи, Тръмп обяви, че замисля да създаде своя платформа.
Официалните акаунти на президента на САЩ и на Белия дом ще бъдат предадени на Джо Байдън, след като положи клетва на 20 януари, съобщи компанията.