НОВИНИ

Скалисти планети около малки звезди може да имат условия за живот?

готова употреба **** скалисти планети около малки звезди имат условия живот
Снимка: Архив/БТА
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
13:27, 07.11.2024
Чете се за: 03:27 мин.
Наука и технологии
Слушай новината

Скалисти планети, обикалящи около малки звезди, може да имат стабилна атмосфера, необходима за поддържане на живот, казват учените от Вашингтонския университет, цитирани от електронното издание Юрикалърт.

Космическият телескоп на НАСА "Джеймс Уеб", който беше изстрелян в края на 2021 г., повдигна въпроса за възможността да бъдат открити признаци на живот на екзопланети - планети извън Слънчевата система.

Най-подходящите кандидати са скалисти, а не газообразни планети, които обикалят около звезди с малка маса, наречени червени джуджета. Сред близките до Земята такива небесни тела е Трапист-1, звезда на около 40 светлинни години от Слънчевата система. Около нея има система от обикалящи планети, обект на проучване в търсенето на живот от учените.

Предишни изследвания поставяха под съмнение обитаемостта на планетите в орбита около Трапист-1, защото се смяташе, че интензивните ултравиолетови лъчи биха пресушили водата на повърхността.

Новото изследване, ръководено от учени от Вашингтонския университет, показва, че поредица от събития по време на еволюцията на някои скалисти планети, обикалящи около червени звезди джуджета, създава атмосфера, която би била стабилна във времето.

"Нашите открития дават основание да се очаква, че някои от тези планети наистина имат атмосфери. Това значително увеличава шансовете тези общи планетни системи да поддържат живот", каза водещият изследовател Джошуа Крисансен-Тотън от Вашингтонския университет.

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е достатъчно чувствителен, за да може да наблюдава няколко от тези системи. Данните, получени досега, показват, че най-горещите скалисти планети, които са доста близо до звездата Трапист-1, нямат значителни атмосфери. Но телескопът все още не е в състояние да характеризира ясно планетите в т.нар. "обитаема зона", малко по-далеч от тяхната звезда, на разстояние, което е най-благоприятно за поддържане на вода и живот, отбелязват учените.

В новото изследване е направен модел на скалиста планета по време на образуването и охлаждането ѝ в продължение на стотици милиони години.

Резултатите показват, че първоначално водородът или други леки газове са излезли в космическото пространство. Но при планетите, разположени по-далеч от звездата, където температурата е по-умерена, водородът реагира с кислорода и желязото във вътрешността на планетата. Това води до образуване на вода и други по-тежки газове, като се образува атмосфера, която, както показват резултатите, е стабилна във времето.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Стратегията за сигурност и отбрана трябва да отговаря на геополитическата обстановка, каза вицеадмирал Митко Петев
Стратегията за сигурност и отбрана трябва да отговаря на геополитическата обстановка, каза вицеадмирал Митко Петев
Премиерът Димитър Главчев разпореди на МОСВ спешни действия във връзка с безводието в страната
Премиерът Димитър Главчев разпореди на МОСВ спешни действия във връзка с безводието в страната