This is a modal window.
Часове след обявяването на примирието, хиляди ливанци, напуснали домовете си, поеха към Бейрут и предградията. И въпреки тежките разрушения, които мнозина завариха, радостта им не беше помрачена. Сред израелците настроенията са по-минорни. Тел Авив посъветва хората да изчакат с прибирането по граничните райони. Още за реакциите след примирието и дали обикновените хора смятат, че то ще бъде спазвано?
Сълзи на радост, очакване и задръствания по пътищата към Бейрут и предградията на ливанската столица. Хората поеха към домовете си, които бяха принудени да напуснат заради непрекъснатите израелски атаки. Мнозина ливанци завариха домовете си изравнени със земята.
"Къщата на брат ми е разрушена, домът на синът ми е унищожен, но Слава Богу, аз дойдох тук пеша, за да празнувам! Бог да пази съпротивата! Победа за най-великите!".
Израелците са доста по умерени в емоциите си. Приветстват примирието, но смятат, че правителството ги е изоставило. Мнозина смятат, че атаките на Хизбула няма да спрат.
Тали Вакнин, изселена от граничен район: "Това е лудост - да ни върнат в тази обстановка. Изселени сме от година и два месеца. И да се върнем сега?! Да върнем децата си там - това е лудост, нямам думи!".
Можеха да помислят за някакви гаранции за сигурността ни, казват израелците, принудени да напуснат районите, които граничат с Ливан. Тел Авив призова израелците да не бързат със завръщането си. Надеждите са, че примирието с Хизбула ще последва и спиране на огъня и между Израел и Хамас и връщане на заложниците. Палестинската групировка все още държи в плен около 100 души.
Бихме се на седем фронта, променяме лицето на Близкия изток - това заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху в обръщение към нацията.
Бенямин Нетаняху, министър-председател на Израел: "Има три основни причини за примирието. Първата - желанието да се фокусираме върху иранската заплаха, няма да влизам в подробности. Втората - да дадем възможност на военните ни да поемат въздух и да презаредят. Третата - да разделим фронтовете и да изолираме Хамас".
Властите в Ливан приемат прекратяването на огъня като възможност за ново начало. Стига войни, трагедии и бедствия, каза ливанският премиер.
снимки: БТА
Наджиб Микати, министър-председател на Ливан: "Днес наистина е ден, който слага край на на един от най-трудните периоди, които ливанците са преживявали в модерната си история. Настоявам израелският враг да спази условията на примирието и да се оттегли от всички райони и позиции, които е окупирал и да приложи изцяло резолюция 1701. Нашите хора имат право да се върнат по домовете си живи и в мир".
Иран, който подкрепя Хизбула, заяви, че се надява спирането на огъня да стане постоянно.
Абас Аракчи, министър на външните работи на Иран: "Всичко зависи от ливанското правителство и от съпротивата на Хизбула. От тях зависи. Ако те са доволни, разбира се, че и ние ще бъдем."
От Хизбула не са коментирали примирието официално, но високопоставен представител на групировката заяви, че подкрепят разполагането на редовна ливанска армия, но движението ще стане по-силно след тази война.