ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

След репортажа "Една нощ с линейка": Екипите на Спешна помощ са на прага на изтощението

Чете се за: 01:48 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      И днес рекордно високи стойности на заразени с COVID-19 в страната. От Спешна помощ в София вече имат бързи антигенни тестове и от няколко дни ги прилагат. На този фон - спешните медици изнемогват да откликнат на стотиците сигнали, някои от които и фалшиви.

      Случаите на заразени с коронавирус продължават да растат с всеки изминал ден. Днес новите са 2891.Направените тестове са 12 634. Това означа, че близо 23% от изследваните са инфектирани. За лечение в болница са настанени 2447 пациенти. Преборилите вируса са 182. А в най-тъжната статистика - тази на починалите - за последните 24 часа добавяме 29 души.

      Лекарите в Спешна помощ вече изнемогват, работят извънредно, за да помогнат на колегите си и така вече 8 месеца. Това видя и екип на БНТ на едно от дежурствата на спешна помощ. 4-часовото търсене на болница за COVID пациент предизвика огромен отзвук в социалните мрежи. За пореден път спешните медици призоваха за повече отговорност и дисциплина в обществото. И казват, че колективната безотговорност ще я платим индивидуално.

      Една нощ с линейка: Как минава дежурство по време на COVID-19

      Лекари на прага на изтощението - такава е ситуацията в Спешна помощ-София. Само вчера за едно 12-часово дежурство на 18 линейки е имало 418 повиквания. От тях половината за COVID адреси.

      Катя Сунгарска - говорител на Спешна помощ, София: За да се изпълнят тези адреси - 418 - една линейка трябва за един час да извърши 3 и половина или да го кажем общо 4 адреса.

      Време, което не стига само за придвижване от точка А до точка Б, особено ако линейката трябва да мине през центъра на София.

      Катя Сунгарска: От всеки час остават по два адреса и те се натрупват. В края на смяната, на дневната смяна бяха оставени за изпълнение на нощната смяна 101 адреса само за COVID. След всеки COVID адрес линейката трябва да се прибере в спешна помощ, за да бъде дезинфекцирана, което само това отнема един час.

      С увеличаването на заразените и настанени в болница, все по-често линейки обикалят от болница в болница по 4 часа, за да настанят пациент с коронавирус. Причината:

      Катя Сунгарска: Проблемът е, че там, където има легла - те не са 15 или 10, или 8, те са едно или две и докато линейката транспортира от координационния център към болницата, това легло може да се запълни и се запълва и след това се налага да се отиде в следващата болница, която обаче следваща болница е на същия хал.

      2891 са новите случаи на коронавирус при 12 634 теста

      Всеки четвърти от изследваните е заразен с коронавирус, посочва вирусологът професор Радка Аргирова. И допълва: за да излязат резултатите от PCR теста същия ден, се ангажира голям ресурс от хора, които работят до късно.

      проф. Радка Аргирова - вирусолог: Не всички лица трябва да им се прави PCR. Има и други тестове, например антигенния тест. Той показва положителен резултат точно тогава когато има симптоматика и той може прекрасно да бъде използван например в случаите, при които болния влиза за операция в болница.

      Проф. Радка Аргирова: От 20-ина дни всеки четвърти тестван е с коронавирус

      От Спешна помощ в София вече имат бързи антигенни тестове и от няколко дни ги прилагат експериментално. Остават в очакване Световната здравна организация да припознае този тест за равностоен на PCR теста.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?