Американският президентът Обама обяви военновъздушна кампания с отворен край срещу джихадистите от терористичната групировка "Ислямска държава". Бомбардировките за първи път ще обхващат и Сирия. Това се случва в навечерието на годишната от атентатите в Ню Йорк и Вашингтон. Русия предупреди Съединените щати, че въздушни удари срещу Сирия без подкрепа на Съветът за сигурност на ООН ще представляват акт на агресия.
Сенатът подкрепи напълно президента Обама. Това е показателно за мащаба на заплахата, която представлява "Ислямска държава". Обама беше пределно ясен - "Ислямска държава" представлява заплаха не само за Вашингтон и неговите съюзници, не само за интересите на Съединените щати в Близкия Изток, но и за самата американска територия.
Барак Обама, президент на САЩ: Ние ще отслабим и в крайна сметка ще унищожим Ислямска държава в Ирак и Леванта. Нещо повече, бях пределно ясен, че ще преследваме терористите, които заплашват страната ни, където и да се намират. Това означава, че няма да се поколебая да предприема действия срещу Ислямска държава в Сирия и в Ирак. Това е изконният принцип на моето президентство: ако заплашвате Америка, няма да намерите безопасно място.
С изключително категорична реч в навечерието на 13-ата годишнина от атентатите на 11 септември, Барак Обама обяви своята стратегия за борба с групировката ислямска държава, която е отговорна за обезглавяването на двама американски журналисти през последния месец. Освен бомбардировките Съединените щати ще увеличат подкрепата си за силите, които се борят срещу терористите в Ирак и Сирия. Сухопътна операция не се предвижда, но в Ирак ще бъдат изпратени още 475 американски военни, които ще подпомагат иракската армия и кюрдските сили пешмерга. Предвижда се и увеличаване на оръжейните помощи за сирийската опозиция, която се бори срещу режима на сирийският президент Башар Асад. Военновъздушната кампания се очаква да продължи три години, според експерти от Пентагона. За целта съединените щати създават широка коалиция.
Барак Обама, президент на САЩ: Във всеки един от етапите на тази стратегия Америка ще разчита на широка коалиция. Нашите съюзници вече изпратиха самолети, които кръжат над Ирак, изпратиха оръжия и помощ на иракските сили за сигурност и сирийската опозиция, сътрудничим си в разузнаването и осигуряваме милиарди долари за хуманитарна помощ.
Според американския президент въздушните удари са необходима антитерористична мярка, за да не се превърне Ислямска държава в бъдеща заплаха за Съединените щати. Ето защо не е необходимо одобрение на Конгреса, аргументира се Обама.
Само година по-рано в друго телевизионно обръщение Обама заяви, че няма да предприема въздушни удари срещу режима на Асад в Сирия с фразата - "Прекарах 4 години и половина в опити да сложа край на войните, а не да ги започвам". Речта му последва критиките, че Белият дом няма ясна стратегия за борба с джихадистите в Ирак и Сирия. По-крайните анализатори директно обвиняват Съединените щати и досегашната им политика за възхода на Ислямска държава. Терористите от организацията се възползваха от създалия се хаос в Сирия и първо завзеха позиции в северната част на страната там. След това насочиха интереса си към петролните полета на Ирак - държава, която също тънеше в хаос след изтеглянето на американските войски.
Съединените щати ще разчитат на подкрепата на съюзници в тази военна кампания. Реакциите разбира се не закъсняха, иракските власти приветстваха стратегията на Обама, а сирийската опозиция - решението за въздушни удари в страната. Русия обяви, че въздушни удари в Сирия биха били грубо нарушение на международното право и че без подкрепата на ООН, биха представлявали акт на агресия - това обяви външното министерство в Москва. Знаете, Москва се противопоставяше на каквато и да е военна намеса в бунта срещу управлението на сирийския президент Башар Ал Асад. Германия подкрепи изявлението на Обама, но постави акцент на политическата, а не на военната стратегия. Китай се опитва да пази неутралитет.
Александър Лукашевич, говорител на МВнР на Русия: "Американският президент заяви директно, че има възможност да бъдат нанесени американски въздушни удари срещу позиции на Ислямска държава в Сирия без съгласието на легитимното правителство в страната. Тази стъпка без решение на Съвета за сигурност на ООН би била акт на агресия и грубо нарушение на международното право."
Франк-Валтер Щайнмайер, министър на външните работи на Германия: "Не трябва да бъдем убеждавани, че единствено военна стратегия може да реши проблема с Ислямска държава и с радикалните ислямистки групировки. Разбира се, че имаме нужда от политическа стратегия вместо това. И ако четете внимателно цялата реч на Обама, ще видите, че това също е част от обръщението му. "
Хуа Чунин, говорител на МВнР на Китай: "Китай твърдо се противопоставя на всякакви форми на тероризъм и смята, че международната общност трябва да си сътрудничи в борбата срещу тероризма, като подкрепя усилията на съответните държави да поддържат сигурност и стабилност. Същевременно ние сме на мнение, че борбата срещу тероризма трябва да спазва международното право и да уважава суверенитета, независимостта и териториалната цялост на съответните нации."
Още миналата седмица Вашингтон обяви, че създава широка коалиция за борба с джихадистите в Ирак и Сирия. Сред тях са 9 държави от НАТО, в това число и Турция. В момента американският държавен секретар Джон Кери е в Близкия изток, за да търси подкрепа за американската военна намеса. Очаква се Кери да се срещне с лидерите на 10 арабски държави. Ключова тук ще бъде позицията на Саудитска Арабия - бастиона на сунитите, каквито са и джихадистите от "Ислямска държава".
Стратегията на Обама все пак повдига и много въпроси - става ли въпрос за война, подобна на американските инвазии в Ирак и Афганистан след атентатите от 2001 година. Барак Обама направи ясно разграничение между тези военни планове и войните в Ирак и Афганистан. Той сравни планираните бомбардировки срещу джихадистите с ударите с безпилотни самолети срещу Ал Кайда в Йемен и Сомалия.
Вторият въпрос, който стратегията на Обама повдига е как щесе гарантира, че бомбаридорвките в сирия всъщност не подкрепят режима на Асад в Дамаск. Ислямска държава е един от противниците на сирийския президент. Всички военни експерти са единодушни предстои дълга военна кампания, а най-важното е тя да намери решение на изконните проблеми в региона, произтекли от Арабските революции, които дадоха почва за военни управления и хаос в Близкия Изток.
Анализ на международния редактор Тоня Димитрова