България и Съединените щати препотвърдиха стратегическото си партньорство в сигурността и отбраната, енергетиката, върховенството на закона и търговско-икономическите отношения. Това стана ясно от срещите на американския държавен секретар Джон Кери у нас с президента Плевнелиев, премиера Борисов и външния министър Митов.
Американският държавен секретар пое ангажимент Съединените щати да изпратят свой енергиен експерт в помощ на българското Eнергийно министерство за изработването на план за енергийното бъдеще на страната ни. Заяви и подкрепата на САЩ за разнообразяването на енергийните доставки за България. Джон Кери обяви договореното създаване на 4 двустранни работни групи по стратегическите сфери на сътрудничество.
Държавният секретар е на първо официално посещение в България по покана на външния ни министър.
Кери се обяви категорично за енергийната независимост на страната ни, защото по думите му никоя държава не трябва да зависи от друга в тази сфера и определи като важен приоритет изграждането на интерконекторната връзка с Гърция след окончателното решение на Русия да не строи газопровода "Южен поток" и допълни, че продължават разговорите за строежа на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" по технология на американската "Уестингхаус".
Многократно наблегна и на необходимостта от издигане на ново ниво на върховенството на закона у нас и сериозна борба с корупцията.
Кери пристигна в България от Швейцария и кацна на правителствения ВИП малко след полунощ. Първата му среща тази сутрин бе с президента Росен Плевнелиев. След нея държавният секретар се разходи до Ротондата "Свети Георги" и влезе в сградата на Правителството, където бе посрещнат от премиера Бойко Борисов. След тази среща бе и официалната пресконференция на Кери и Борисов.
С външния министър Митов бе последната му официална среща днес у нас. Всички разговори на Кери с българските държавни мъже продължиха доста по дълго от предвиденото време по протокол.
"Добръ ден. Щастлив съм и наистина е голямо удоволствие за мен да бъда в София." С тези първи думи, а и с казаното пред американските и българските медии и на официалните срещи с българските държавни мъже американският държавен секретар даде ясен знак, че страната му гледа на България като стратегически партньор както в рамките на НАТО, така и при двустранното партньорство във всички сфери на икономиката и политиката.
"Нашата цел е да се справим с всички предизвикателства. Америка е ангажирана за постигането на една силна и суверенна България. Това е посланието, което искам да отправя тук днес", заяви Кери.
Съществен акцент той постави върху Енергийната сигурност, както на България, така и на Европа. "Бих искал да подчертая, че в България е много важно да се постигне диверсифициране на енергийните източници и увеличаване на свързаността със съседните страна. Затова САЩ се ангажират да подкрепят България в този процес и ние с премиера обсъдихме специфични мерки, които ще бъдат предприети в тази посока", каза държавният секретар на САЩ.
Никоя страна не трябва да бъде напълно зависима от друга в енергийните доставки, бе категорчен Кери. Затова и Съединените щати са готови да ни помогнат, още повече след взетите, по думите му, трудни решения от страната ни през последните месеци. Очевидно, визирайки ситуацията със спирането на строежа на газопровода "Южен поток", Кери обясни, че САЩ добре разбират последствията от този факт и затова са дълбоко ангажирани с привличане на нови инвестиции и създаване на нов енергиен план за бъдещето на България.
"Затова ще изпратим наш енергиен експерт, който да работи с вашето Министерство на енергетиката, в помощ на разработването на този план", увери той.
В коментар за изграждането на 7 ми блок на АЕЦ "Козлодуй" от американската "Уестингхаус" премиерът Бойко Борисов подчерта, че в момента по проекта действа работна група.
"И много ясно съм поискал "Уестингхаус" да бъде инвеститор в този проект и тази работна група ще продължи заедно с тяхната "Ексимбанк", която е банката на техния департамент, да намерим финансово-икономическа схема, която да бъде такава, че да не ни задължава да минаваме дефицита или да се дава гаранция, която да е за сметка на дълга", подчерта министър-председателят.
Премиерът посочи още, че е запознал държавния секретар и с българското предложение за изграждането на газов хъб на българо-турската граница, ако проектът "Турски поток" се осъществи, както и с поисканата помощ за доизграждането на интерконектора с Гърция с европейски пари.
Борисов отново потвърди и българската позиция за проучванията за шистов газ. "Ние многократно сме заявявали, че има мораториум, докато не се изнамери технология, която да гарантира чистотата на екологията, тъй като тези находища са на най-плодородните ни земи", припомни премиерът.
Джон Кери подчерта, обаче, че ключ към привличането на инвестиции е прозрачността в управлението на страната ни и необходимостта България да засили усилията си в постигане на върховенството на закона и да пресече процесите на корупция.
"Колкото по-бързо се осъществи тази реформа и се създаде подходящ климат, толкова по-скоро ще могат да постъпят и инвестиции", препоръча той.
Американският държавен секретар подкрепи напълно плановете на страната ни за реформа в съдебната система и каза, че партньорството между двете страни в тази сфера трябва да се засили, за да може България да се пребори с корупцията, да увеличи вярата на гражданите в институциите, във върховенството на закона и успеха на борбата с организираната престъпност.
"В тези важни за страната ви стъпки, потвърдени от премиера Борисов, ние - САЩ, ще стоим до вас и нашето партньорство е силно, именно защото имаме тези отношения", увери Кери.
Българските институции са наясно, че реформите в администрацията и съдебната система са пътят за възстановяване на доверието на гражданите, както и за привличане на повече инвестиции, заяви Росен Плевнелиев пред американския държавен секретар. Президентът е категоричен, че 2015 ще бъде година на реформите и очаква проблемите в енергетиката, пенсионната система и здравеопазването да намерят своето решение.
След срещата с Кери външният министър Даниел Митов подчерта и възходящото развитие на връзките между българските и американските правоприлагащи правоохранителни органи.
"Между тях има ефективно сътрудничеството в борбата срещу организираната престъпност, трафика на хора и наркотични вещества, киберсигуността и корупцията", отбеляза външният министър Даниел Митов.
На въпрос на "По света и у нас" дали в контекста на стратегическото партньорство между двете държави може да се очаква отпадане на визовия режим със САЩ Кери отново припомни изискването за не повече от 3 процента откази на визи за български граждани годишно и цитира справка, според която миналата година отказите са били 15 на сто.
"Иначе безвизовият режим би бил много положително събитие, което със сигурност ще укрепи връзките между България и САЩ и трябва да обединим усилията си за ускоряване на този процес", каза още държавният секретар на САЩ.
След кратка разходка до Ротондата "Свети Георги" Кери каза, че тя го е подсетила за отговорността на всички хора за опазване на културните паметници, още повече че в много части на света древни богатства се унищожават в момента от военни действия и се разграбват.
В заключение след всичките си срещи у нас Кери подчерта, че е видял у нас екип от президент, премиер и външен министър готови за трудни решения, реални реформи и постигане на напредък.
Автор: И. Цонева, В. Александрова