ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Скандал - соя в "Стара планина"

bnt avatar logo от Зоя Велинова
A+ A-
Чете се за: 01:00 мин.
У нас

Остри реплики си размениха месопреработватели и втеринари днес - ден, след като земеделският министър разкри, че четири от най-големите фирми не са спазвали стандарта "Стара планина". Производителите обясниха, че не са нарушавали изискванията нарочно, а откритите следи от соя са от вносни подправки.

скандал соя стара планина

Остри реплики си размениха месопреработватели и втеринари днес - ден, след като земеделският министър разкри, че четири от най-големите фирми не са спазвали стандарта "Стара планина". Производителите обясниха, че не са нарушавали изискванията нарочно, а откритите следи от соя са от вносни подправки.

Двете страни се разбраха подправките да бъдат изследвани в наша лаборатория. за да отпсаднат всякакви съмнения качеството на конфискуваните продукти ще бъде изследвано в чужда лаборатория.

Предстои анализ на продуктите "Стара планина”, които съдържат соя, в независима европейска лаборатория – съобщиха от Асоциацията на месопреработвателите. Според производителите на въпросните продукти следите от соя идват от подправките, затова още утре те ще бъдат изследвани в наша лаборатория.

След като първоначално четиримата производители на продукти "Стара планина" отрекоха, че може да има соя в техните продукти, сега допускат, че наличието й може да е от подправките, които използват. Внасят ги от Европа където се използва до 0,8 % соев протеин. Резултатите от изследваните подправки се очаква да бъдат готови до ден, два.

А проби от самите продукти ще бъдат изследвани в Германия.

Йордан Войнов - генерален директор на НВМС: "Нашите контролни проби още утре ще ги изпратихме в Германия - Долна Саксония, която лаборатория е една от най-големите лаборатории в Германия."

Резултатите се очакват до седмица-две. Освен това от Асоциацията на месопреработвателите изпращат проби в друга, избрана от тях европейска лаборатория.

Кирил Вътев – председател на УС на АМБ: "Става дума за подвеждане спрямо нас от страна на доставчика. Затова се обединихме и производители, и ветеринари да проверим докрай откъде може да попаднат на такива следи."

Засега производството на въпросните продукти "Стара планина" при четиримата производители е спряно, а днес от търговската мрежа бяха иззети фалшивите продукти. Според трайността им те ще бъдат замразени или поставени под запор до изясняване на случая.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?