ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

ДПС внася жалба в съда в Страсбург, заради забраната за предизборна агитация на майчин език

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:52 мин.
У нас

ДПС ще внесе жалба в съда в Страсбург, заради забраната за предизборна агитация на майчин език и налагането на глоби за използването му по време на кампанията.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
ДПС ще внесе жалба в съда в Страсбург, заради забраната за предизборна агитация на майчин език и налагането на глоби за използването му по време на кампанията. Това каза лидерът на партията Лютви Местан след заседание на Централния съвет на ДПС. Структурите на движението вече започват работа по стратегията си за местните избори през есента. Евродепутатите от ДПС са подготвили въпрос до еврокомисаря Франс Тимерманс дали със забраната за агитация на майчин език у нас не се нарушава правото на европейските граждани да бъдат информирани по време на предизборната кампания. Ще очакват и решение на съда в Страсбург.
Лютви Местан - председател на ДПС: "Вие съвсем скоро ще се убедите, че аз например ще спечеля делото в Страсбург за правото ми наред с това да говоря на официалния език, да поздравя избирателите си с няколко думи на майчиния си език. И тогава ще попитам - това решение в полза на Местан, кого изолира - ДПС или всички останали партии, които упорито 25 години отказват да променят дискриминационната разпоредба. Ами те ще се окажат в изолация".
ДПС се надяват, че поне десните партии ще преосмислят позицията си и ще подкрепят идеите им, свързани с Възродителния процес, за служебно възстановяване на турските имена на починали хора. Според Местан, ръководството на Реформаторския блок е предало избирателите си, като се е превърнало от демократично, в крайно националистическо:
"Хора, които излизат от тресавището - по оценка на огромното мнозинство бг избиратели, не могат да бъдат морални съдници на ДПС.
За местния вот през есента, от ДПС смятат, че имат ресурса не само да спечелят в традиционно техните общини, но и да изиграят ключова роля в 60-80 общини, с подкрепа на кандидати на балотаж.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?