Напрежението между двете Кореи взе и цивилни жертви. Сред отломките на бомбардирания южнокорейски остров са намерени телата на двама души на около 60 години.
Напрежението между двете Кореи взе и цивилни жертви. Сред отломките на бомбардирания южнокорейски остров са намерени телата на двама души на около 60 години.
Медиите в Сеул твърдят, че те са строителни работници. С това броят на загиналите южнокорейци достигна 4 души. При нападението бяха убити и двама военнослужещи.
Един ден след атаката южнокорейският остров Йонпхендо все още е в пламъци. Пожарите, причинени от снарядите, вече са обхванали 70 процента от горите.
Според медиите в Южна Корея "островът е в хаос", "обгърнат от огнено море", а "по пътищата са разхвърляни половинметрови парчета от снаряди. На острова живеят около 1300 души, предимно рибари. Те ще останат в бомбоубежищата поне седмица.
Йонпхендо е напълно изолиран. Забранено е движението на граждански кораби в района. Затворен е и въздушният коридор над острова. На Йонпхендо се допускат само военни инжинери, за да възстановят телефонните и електрически връзки.
Според някои издания, севернокорейската артилерия е направила опит да унищожи обекти, разположени в южнокорейската военна база на бомбардирания остров.
По неофициални данни, Сеул държи там над 2000 морски пехотинци. Йонпхендо е един от 5-те южнокорейски острови, разположени на север от 38-я паралел, който е разделителна линия между двете Кореи.
Северна Корея представлява "сериозна и постоянна заплаха", заяви американският президент Барак Обама. Той призова страните от региона да признаят този факт.
В интервю за американската телевизия Ей Би Си, Обама подчерта, че Южна Корея е важен съюзник на Съединените щати, но отказа да коментира евентуално военно действие срещу Северна Корея.
Засега е известно, че двете държави ще извършат съвместни военноморски маневри с участието на атомен самолетоносач. Военното учение ще започне на 28 ноември и ще продължи до 1 декември.
Маневрите имат чисто отбранителен характер и са планирани преди вчерашния инцидент, съобщи американското командване.
Атомният самолетоносач "Джордж Вашингтон" вече напусна американската военноморска база в Япония и пое курс към Корейския полуостров. На кораба има 75 бойни самолета и над 6000 военни.