Отменено е бедственото положение в община Костинброд, където бяха наводнени 300 къщи в самия град и още 120 в село Петърч. Днес 4 екипа на пожарната и Гражданска защита отводняваха дворове и мазета. Водата се е оттеглила, но хората са силно разтревожени, тъй като повечето пострадали семейства няма да могат да живеят в домовете си през следващите месеци.
Отменено е бедственото положение в община Костинброд, където бяха наводнени 300 къщи в самия град и още 120 в село Петърч. Днес 4 екипа на пожарната и Гражданска защита отводняваха дворове и мазета. Водата се е оттеглила, но хората са силно разтревожени, тъй като повечето пострадали семейства няма да могат да живеят в домовете си през следващите месеци.
Пострадалите семейства от Костинброд са прекарали тази нощ при близки и роднини. Така ще е и занапред. Уплахата и стреса, които видяхме вчера, днес бяха отстъпили място на дълбоко отчаяние и гняв.
Жена: "5 пъти ни залива. Милион пъти казах на кмета. Проблем няма да има ако общината изчисти дъното на реката. 30 години дъното на реката не е чистено."
Днес хората усилено почистваха дворовете пълни с удавени животни и съсипана покъщина. При наводнението през 2005 година пострадалите в Костинброд получиха помощ от държавата. И сега се надяват на такава.
По обяд вчера на това място с багер беше разрушена дигата на река Блато, за да може водата от къщите и дворовете да се отдръпне към реката. Днес дворовете са почти сухи и както виждате багерът отново копае, но този път за да възстанови разрушената дига на реката.
Хората от пострадалите къщи се гневяха най-вече на кмета, който според тях не е направил нищо за квартала.
Мъж: "Много се смениха, но тоя пък е уникален. Един иглен връх не е направил за квартала тука."
Красимир Кунчев - кмет на община Костинброд: "Разбирам недоволството на хората, но аз искам да са малко по търпеливи. Ще се опитаме да помогнем на всеки, който има нужда."
Утре комисия от община Костиндброд започва обиколка на наводнените къщи за оценка на щетите. Според кмета, в началото ще бъдат подпомогнати най-силно пострадалите семейства. Общината имала някакви средства, но тепърва ще кандидатства за още.
Божидар Божанов: Протестът е инструмент на гражданите да се противопоставят на безобразията
Делян Добрев: Вторият бюджет щеше да увеличи доходите без вдигане на данъците
Илияна Йотова: Промените в Конституцията може да доведат до блокаж в страната