ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Политическа криза в Кот д'Ивоар

bnt avatar logo от Ф. Аронова
A+ A-
Чете се за: 01:20 мин.
По света

Има страни, за които не се говори години наред. Докато не излязат на челно място в новините. Кот д'Ивоар трябваше да изпадне в криза, за да се сетим за африканската държава, която е най-големият производител на какао в света.

политическа криза кот дивоар
Има страни, за които не се говори години наред. Докато не излязат на челно място в новините. Кот д'Ивоар трябваше да изпадне в криза, за да се сетим за африканската държава, която е най-големият производител на какао в
света. Суровината за шоколад, придава романтичен ореол на черния континент. Хегемонията на пазара носи благоденствие. В Африка по правило не става така и Кот д'Ивоар не е изключение.

Президентските избори тук са първите от 2000 година. Тогава идва на власт Лоран Гбагбо и после изборите се отлагат 6 пъти. Сега Избирателната комисия обяви за победител опозиционния лидер Аласан Уатара. Той е
икономист, отдавна е в политиката и е фаворит на Запада, ООН и на регионалната организация, известна като ЕКОВАС.

Конституционният съвет присъди победата на досегашния президент, а военните затвориха границите. Двамата съперници се заклеха и съставиха правителства, а напрежението между двата лагера премина в нападения. Съобщава се, че има убити. Изборите бяха надежда за обединение на страната, която отдавна е разделена на две - в етническо, религиозно и икономическо отношение.

Кот д'Ивоар е сред бившите колонии, които Франция тази година почете на националния си празник. След като става независима, страната 33 години има един президент. Феликс Уфуе-Боани има желязна ръка и поддържа тесни връзки с Париж. Тук не прогонват французите, а привличат още инженери, учители и други специалисти. Кот д'Ивоар става най-проспериращата държава в Западна Африка, развива промишлеността си и завладява пазара на какао.

След смъртта на Уфуе-Боани нещата тръгват надолу. Става преврат, после бунт на военни от северната част. Няма обаче масови кръвопролития, като в други африкански държави. Поради ред причини Северът, където живеят главно мюсюлмани и имигранти, на практика се отцепва. Аласан Уатара е оттам и той обеща да обедини страната.

Аласан Уатара, избран за президент на Кот д'Ивоар: "Скъпи съотечественици, нашата главна цел е да обединим нацията около ценности като мир, прошка и единство."

Тази седмица "сини каски" спряха верни на Гбагбо военни да нахлуят в хотела, където е щабът на Уатара. Той обаче трябва сам да уговори поемането на властта. Изходът е неясен, но местните жители могат да се радват. Вече не се говори много за тях и това означава, че Кот д'Ивоар се размина с масови безредици и избиването на хиляди хора.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?