ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Задържани за измама: Българи създали фалшив QR код за...
Чете се за: 01:02 мин.
Съдът пусна бившия директор на 138-о училище срещу 5000 лв.
Чете се за: 03:17 мин.
Столичната община въвежда зелен билет за градския...
Чете се за: 00:42 мин.
Увеличиха присъдата на Рангел Бизюрев за убийството на...
Чете се за: 01:30 мин.
Президентът пред "Величие": Необходими са...
Чете се за: 04:20 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Шофьори карат без застраховка

bnt avatar logo от Данаил Глишев
A+ A-
Чете се за: 00:52 мин.
У нас

Застраховката "Гражданска отговорност" е задължителна. Въпреки това на пътя все още има водачи - "камикадзета", които пътуват без нея. Съюзът на българските автомобилисти отчита 20% автомобилисти, които не са сключили застраховката, установиха "Вашите пари".

шофьори карат без застраховка
Застраховката "Гражданска отговорност" е задължителна. Въпреки това на пътя все още има водачи - "камикадзета", които пътуват без нея. Съюзът на българските автомобилисти отчита 20% автомобилисти, които не са сключили застраховката, установиха "Вашите пари".

Това не е нито данък, нито такса, а една задължителна застраховка, измислена не в България, а в Европа. От Пътната помощ на Съюза на българските автомобилисти обаче срещат трудности, когато се налага да се притекат на аварирали шофьори, които няма редовна полица или стикер на предното стъкло.

Симеон Дървингов, началник на Пътната помощ към СБА:
- Нашата задача не е да представяме на органите на реда, че автомобилът няма гражданска отговорност, но ние сме длъжни да повикаме органите на реда, особено когато е станало пътно транспортно произшествие за да могат те да установят това нарушение, а нарушението, разбира се, се наказва.

Ако полицията спре на пътя шофьор без гражданска отговорност, глобата е 500 лева. Въпреки това, значителен спад в сключването на задължителната застраховка се отчита през последните месеци. Обхватът й е паднал под 80%, а това се смята за критично ниво.

Симеон Дървингов, началник на Пътната помощ към СБА:
- Ние сме на първо място в негативната статистика в Европа за сключени граждански отговорности, най-малко в цяла Европа имаме, но реално числото е по ниско от двайсет процента.

Ако бързо заработят служебното автоматично санкциониране на неплатилите шофьори в КАТ и застрахователите подадат всички необходими данни към полицията в срок, процентът на нередовните автомобили би трябвало да спадне още, твърдят още от СБА.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?